Off the Hook kapılarını açıyor

Röportaj|

Pozitif Live’ın yeni alternatif müzik platformu Off the Hook, 6 Aralık’ta Editors konseriyle start alacak. Peki Off the Hook nedir ve neyi amaçlıyor? Detayları Sinan Yağcı anlattı.

Bunu ne festival ne de konser serisi olarak tanımlıyorsunuz. Off the Hook için alternatif müzik kaynağı derken tam olarak ne demek istiyorsunuz?

En basit haliyle sadece konserler düzenleyen bir oluşum olarak yola çıkmadık. Çekim merkezimizi kaliteli, kalıcı ve iyi müzik olarak belirledik, ancak takipçilerimize sadece konserler sunmayı değil, onlarla organik bir ilişki kurmayı planlıyoruz. Artık enformasyonun çok yoğun olduğu bu çağda, takipçilerimizin hayat ritimlerine uygun olacağını düşündüğümüz, alternatif müzik, güncel sanat, çevre, mimari içerikli haberleri paylaşacağız. Ayrıca takipçilerimize ayrıcalıklar ve özel içerikler sunmayı da hedefliyoruz.

Dinleyicileri yeni bir müzik anlayışıyla tanıştıran bir platform olduğunuzu söylüyorsunuz. Biraz açar mısınız?

Türkiye’de belli bir anlayış çerçevesinde konserler, haberler, zihin açıcı paylaşımlar pratiğiyle marka yaratan ve tüketicinin sunulan içeriğe güvenerek takip edeceği bir platform sunan başka bir oluşum yok. Bu açıdan biz daha önce de söylediğimiz gibi insanları “biletimi aldım, konsere gittim ve bitti” durumundan çıkartmak istiyoruz. Konser harici zamanlarda içerik sağlamanın yanı sıra, konser alanlarında da beslenebilecekleri, eğlenebilecekleri deneyimlerle buluşturmayı planlıyoruz.

Böyle bir platform oluşturmak nasıl aklınıza geldi? Yola çıkarken hedeflediğiniz şeyler nelerdi?

Off the Hook’u oluştururken, her zamanki gibi iyi müzikten yola çıktık. Ancak bunun yeterli olmayacağını düşünüp, başka nasıl artı değerler sunabileceğimize baktık. Bu doğrultuda komünitemizin yaratıcılığını tetikleyecek, günlük hayatına derinlik katacak küçük veriler ve içerikler sağlamak istedik.

Alternatif müzik dünyasından haberleri paylaştığınız offthehookseries.com adlı bir web siteniz var. Bu sitede sadece müzik haberleri mi olacak?

Off the Hook için çıktığımız yolda izlediğimiz stratejiyi web sitemizde de uyguluyoruz. Sadece alternatif müzik dünyasından haberleri değil, ilgimizi çeken sanat, çevre, film, mimari gibi her konuda Off the Hook takipçileri için seçtiğimiz haberleri paylaşıyoruz ve yeni içerikler üretiyoruz.

Konser verecek sanatçıları herhangi bir janra göre mi seçiyorsunuz? Yoksa bütün müzik janrlarına açık mısınız?

Kendimizi sadece bir müzik tarzı ile sınırlandırmıyoruz aslına bakarsanız. İyi, yeni, derinliği olan müziğe inanıyoruz. Bu da bizi alternatif gelenekten gelen bir çarpanda buluşturuyor. Bu doğrultuda grubun ya da sanatçının popülaritesine bakmadan inandığımız müzikleri destekliyoruz.

Başarılı yerli gruplar ile çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye’de son zamanlarda birçok başarılı müzisyen yetişti. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok güzel etkinliklerde sahne alıp müziklerini dinleyiciler ile paylaşıyorlar. Biz de kendimizi hiçbir zaman yurtdışı kaynaklı olarak sınırlandırmadık. Yaptığı müziğe inandığımız bütün müzisyenlerle bir araya gelmek istiyoruz. Ayrıca yerli video, enstalasyon, illüstrasyon vb. alanlarda üretim yapan sanatçılarla da çalışıyoruz. Örneğin; 6 Aralık’ta Volkswagen Arena’da gerçekleşecek Editors konseri öncesi fuayede Deniz Kader ve Çağdaş Şişman’dan oluşan Nohlab’in audio / video performans ve enstalasyonları sahnelenecek, son zamanların yükselen Türk alternatif rock müzik grubu BİZ ise ön grup olarak sahnede olacak. 

Konserler ve internet sitesi haricinde bizi bekleyen başka aktiviteler olacak mı?

Az önce bahsettiğim, müzik dışındaki sanat formlarında üretim yapan yerli sanatçıların eserlerini konserlerimizin fuaye alanlarında izleyicilerle buluşturacağız. Haber kaynaklarımızda bu sanatçılar ile ilgili haber, röportaj gibi içeriklere yer vereceğiz. Aktivite olarak, Editors konseri öncesi izleyiciler fuayede yer alan Takas Kütüphanesi projesiyle yanlarında getirdikleri kitapları Ekolojik Kütüphane oluşumuna bağışlayabilecek. Ayrıca web sitemizin içinde yer alan Off the Hook recommends bölümünde yeni sanatçılar, etkinlikler, playlist’ler önereceğiz.

Comments are closed.