“Orta derecede his yoktur”

Röportaj|

Hayden Thorpe bir müzisyen, bir şarkı sözü yazarı, bir yapımcı ve bir frontman. O artık solo kariyerinde ilerliyor. Majör ekip Wild Beasts’in vokalistiyle İstanbul’da bir araya geldik ve debut solo albümü Diviner’ı, grup geçmişini ve güncel üretim sürecini konuştuk.

Öncelikle tekrar hoş geldin Hayden. Solo kariyerini nasıl değerlendirirsin ?

Teşekkür ederim. Hem dünyada, hem de kendi içimde bir macera oldu. Sanırım meraklı kalmak, bunu yapmaya cesaret etmek için gerekli olan bir şarttı. İçimdeki ve dışımdaki şeyler hakkında çok şey öğreniyorum.

İlk solo albümün için tebrikler. Uzun bir grup kariyerinden sonra kendi isminle görünmek nasıl bir duygu?

Ham, korkunç, yaşamı onaylayan, yüce. Orta derecede his yoktur. Sadece yoğun ve bazen aşırı olanlar vardır. Bir grup, sizin koruduğunuz dünya içinde başka bir dünyadır.

“15 yıldır üç erkekle evliymişim gibi hissediyorum” demiştin. Zaman içinde grup hayatı seni yordu mu ?

Hayır, çünkü biz grup olarak son derece senkronize ve yaratıcı olarak da son derece güçlüydük. Bütün kalbimizle birlikteydik. Zaman doğru olduğunda birlikteliği bitirdiğinizde bu durumun yorgunluk olduğu değil minnettarlık olduğu anlamına gelir.

— — —

“Kendi isminle her zaman bıçak sırtı bir şekilde gidiyorsun. Hayatta olduğumu ve doğru olduğumu hissettiriyor. Başka bir yolu izlemek olmazdı.”

— — —

İnsanlar bu solo albümü bugüne kadar yapılmış Wild Beasts kayıtları ile karşılaştırıyor. Bu noktada, albümün bir hikayeye devam etmesi gerektiğini düşünmeleri gerekir. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Hayatımız boyunca birçok farklı insan oluyoruz. Sabit benlik fikri bir efsanedir. Batı zihni mülkiyete, kategoriye ve kalıcılığa saplantılıdır. Ama farklı hissediyorum. Hayatımı şarkılar ve görünmez şeyler yaparak yaşadım. Eğer birileri hikaye istiyorsa hikaye bu şekilde var. Ancak şahsen bu eserin devam etmekten çok bir yenilenme işi olduğunu düşünüyorum.

Albümü kaydetmeye ne zaman başladın? Doğrudan ortaya çıktı mı, yoksa hepsini işlemek için biraz zaman ayırdın mı?

Son Wild Beasts konserinden bir hafta sonra stüdyoya gittim. Zaman ve enerji sınırlıdır. Tüm işin yapılması için yeterli bir yaşamın olmadığının farkındayım. Bunun yanında, yaratmak süreci bir işlemdir. Eğer adanmışlık yapmak istiyorsanız şarkıları ruhunuzun koşullarından koruyamazsınız.

İstanbul’daki son Wild Beasts konseri benim için çok duygusaldı. Bu sefer kendi adınla geldin. Seni izlemeye gelenlere ne söylemek istersin?

Bunu bana söylediğiniz için ve yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkür ederim. Kendi konserimle ilgili olarak ise bu yolculuğun zenginleştirici bir yolculuk olmasını temenni ediyorum.

Çeviri: Mert Uzbay

Comments are closed.