OTEL KALİFORNİYA’YA HOŞ GELDİNİZ

Şarkı|

Eagles’ın 1976 tarihli beşinci albümünün ilk parçası Hotel California. Don Felder, Glenn Frey ve Don Henley’in birlikte bestelediği parça Eagles’ın en çok bilinen şarkısıdır.

Şarkı ile ilgili çok fazla hikâye ortaya atılsa da en çok bilinen ve insanların duymak istedikleri hikâye ise 1969 yılında gerçekleşmektedir. Hikâyenin kahramanı iş gereği uzun bir yolculuğa çıkar. California’dan geçerken dinlenmek ister ve Hotel California’da durur. Otele yerleştikten birkaç gün sonra yan odaya yerleşen bir kız ile tanışıp arkadaş olurlar. Uzun uzun sohbetler eder ve şehri gezerler. Birbirleri ile oldukça fazla zaman geçiren ikili oldukça keyifli dakikalar harcamışlardır.

Ancak iş seyahatinde olan adamın ayrılması gerekmektedir. Ayrılırken birbirlerine bir söz vermişlerdir. Eğer hala birbirlerini unutmamış ve aynı duygulara sahip olurlarsa bir yıl sonra aynı yerde buluşma sözü verirler.

Bir yılın sonunda adam aynı otele gelmiştir. Ancak artık bir otel değil kül yığını bulunmaktadır otelin olduğu yerde. Kızın orada olup olmadığını bilmemektedir. Etraftaki herkese sormaktadır ve otel sahibini bulur. Otel sahibi tüm olayı anlatır adama; kızın bir gün önceden otele gelip aynı odayı tuttuğunu ve ona sürpriz yapmak istediğini söyler ancak çıkan yangında kurtulamamıştır. Adam yıkılır ve geri döner. Otel sahipleri de bu hikâyenin duyulmasını sağlamıştır. Eagles bu hikâyeyi notalara aktarır.

Her ne kadar hikâyesi bu bilinse de, Eagles gerçekte şöhretler dünyasının acımasız gerçeklerini ve lüks yaşam tarzını yorumlamıştır. “Hotel California” ise Kaliforniya’nın büyüleyici olduğu kadar tehlikeli olduğunun metaforudur yalnızca. Şarkı Amerikalıların yaşam tarzının aşırılıkları ve Amerikan rüyasının görünmeyen yüzünü anlatmaktadır.

Şarkıya günümüzde dahi birçok müziksever tarafından ısrarla farklı anlamlar yüklenmeye çalışılmaktadır. Sözleri bir kenara bırakırsak parçanın başlangıcındaki gitar arpejleri ve melodik yapısı duygusal ve kısmen hüzünlü bir atmosfere sokmaktadır dinleyeni. Sözleri de melodinin bir parçası olarak dinlediğinizde ne geçerli olan ne de gerçekte olan hikâye sizi etkileyecektir. Dinlerken kendi hikâyenizi yazabileceğiniz çok kaliteli bir parça Hotel California.

Comments are closed.