“Pandemi döneminde yüze yakın müzisyen intihar etti”

Zaman Makinası|

Geride kalan Mart ayında ülkemizde etkisini göstermeye başlayan ve bir süre hız kestiği sanılsa da yayılımı hiç azalmayan pandemi süreci müzik sektörünü derinden sarsıyor. Konserler ve müziğe dayalı canlı performanslar önce kısıtlandırıldı, kısa süre önce de tamamen yasaklandı. Uzun süredir çalışamayan müzisyenler acil çözüm bekliyor.

Bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, müzisyenlerin COVID-19 salgınıyla birlikte yaşadıkları ekonomik çıkmazın derinleştiğine dikkat çekti. Müzik-Sen’in verilerini açıklayan Taşcıer “Pandemi başladığından bu yana intihar eden müzisyenlerin sayısı yüze yaklaşmış. Müzik aletlerini satarak eve ekmek götürmeye çalışan müzisyenler var” dedi.

Gazete Duvar’ın haberine göre salgınla mücadelede bilim insanları tarafından ifade edilen ve alınması elzem kararlar yerine saat sınırı ve müzik yasağı gibi yasakların getirildiğini ifade eden Taşcıer şöyle konuştu: “Garip ve anlamsız yasaklarla salgınla sözde bir mücadele veriliyor. Sanki virüs müzikle belirli bir saatten sonra yayılıyormuş gibi adımlar atıldı. Çoğu güvencesiz çalışan müzik ve sahne emekçileri hiçbir destekten yararlanamıyorlar. Yüz binlerce insan adeta açlığa ve ölüme terk edildi.”

Dünyanın neredeyse tamamında pandemi aynı hızla yayılıyor ve tüm hayatı, her çalışma kolunu ve sektörü etkiliyor. Onlarca ülke pandemi nedeniyle işini yapamaz hale gelen sanatçılara, çalıştığı mekanı kapanan, çevrimiçi platformundaki proje alanı daralan sektör emekçilerine destek paketleri sunuyor. Umuyoruz ki ülkemizdeki aylardır işsizlikle mücadele etmek zorunda kalan müzisyen ve sektör emekçilerinin de sosyal devlet yapısının başat yansıması olan temel yaşam haklarına dayalı ihtiyaçları en kısa sürede karşılanır. BacktotheSound olarak müzik sektörünün yaşadığı koma halini yakından hissediyor ve Bakanlık, Belediyeler, köklü özel kurumlar olmak üzere atılacak her olumlu adımın yanında yer alacağımızı açıktan vurguluyoruz.

Comments are closed.