“Parmak izi gibi silinmeyecek”

Röportaj|

Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Şenay Lambaoğlu geride kalan yılın son günlerinde yeni bir şarkı paylaştı. Ada Müzik aracılığıyla ses veren bu şarkının merkezinde Lambaoğlu ile konuştuk. (Röportaj: Ece Kerdige)

Merhaba. Öncelikle Böyle Olmasını İstemezdim isimli yeni paylaşımınız için tebrikler. Bizimle bu şarkının yazılış serüvenini paylaşabilir misiniz?

Böyle Olmasını İstemezdim bir ayrılık hikayesi. Hepimizin hayatında kayıpları, vedaları, pişmanlıkları, yarım kalmışlıkları vardır. Bu şarkı tüm bu duyguların izdüşümü. Kendinizden bir parça bulmanız kuvvetle muhtemel.


Bu yeni şarkınızda kimlerle birlikte çalıştınız?

Bu projede Alper Gemici hem prodüktör hem de aranjör olarak yer aldı. İstanbul Strings yaylı grubu ise şarkıma renk kattı. Kayıt ve edit kısımları İlkay Dinsever tarafından yapıldı. Akustik gitar Alper Gemici, elektrik gitar İlkay Dinsever, bass gitar Emre Gökcek tarafından çalındı. Miks ve Mastering ise Pieter Snapper’in elinden çıktı.

Ülkemizde yeni dönem jazz vokallerinin önemli temsilcilerinden biri olarak gösteriliyorsunuz. Jazz ve alternatif pop arasında diyalog kuruyorsunuz. Sizce ülkemizde jazz nerede? Ülkemizde jazz müzik kalıplarını kırmanın olumlu ve olumsuz tarafları neler oldu?

Müzik kariyerimde jazz vokalistliği ve şarkı yazarlığım önemli bir yer tutuyor fakat ürettiğim işler jazz müziğinin oldukça dışına taşmış durumda. Şu sıralarda farklı renkler ve alternatif müzikal duyumlar üzerinde bir yol izlemeye çalışıyorum. 

— — —

“Daha da açık söylemek gerekirse kendi müzikal dilimi oluşturmaya çalışıyorum. Bunun anlaşılması biraz zaman alacak fakat parmak izi gibi silinmeyecek de.”

— — —

Jazz müziği bence ülkemizde altın çağını yaşıyor. Bağımsız müzik şirketlerinin desteği ve gelişen teknolojiyle prodüksiyon maliyetlerinin düşmesi müzik üretimine olumlu yansımış durumda. Yeni birçok jazz kulübü, jazz grubu var. Tüm bu yenilikler heyecan ve umut verici.

Müziğe kariyerindeki yolculuğunuz nasıl başladı? Bu ilginizi nasıl keşfettiniz?

Kendimi bildiğinden beri şarkı söylüyorum ve hep şarkıcı olmak istedim. Kimsenin de beni keşfetmesini beklemedim. Elindeki imkanlar doğrultusunda yetiştirmeye çalıştım. İlk klasik gitarla müziğe başlamış olmama karşın şarkı söylemek hep önceliğim oldu.

Bizi kendi yaptığınız şarkılarla buluşturduğunuz gibi yorumladığınız Başka Türlü Bir Şey Gibi birçok güzel şarkıyla da buluşturdunuz. Şarkıları nasıl seçiyorsunuz?

Yorumlayacağım şarkıları ya kendim yazıyorum ya da söylemekten keyif aldığım ve benim için özel olan şarkıları seçiyorum.

Son olarak 2019’u kariyeriniz açısından nasıl değerlendirirsiniz? 2020 yılı için ne gibi planlarınız var?

2019 dinleyicilerime verdiğim sözü tuttuğum bir yıl oldu. İki single yayımladım ve çok güzel geri dönüşler aldım. Heyecanlı ve verimli bir yıl geçirdiğimi düşünüyorum. 2020’de bol bol konser vermeyi yeni şarkılar paylaşmayı ve güzel insanlar biriktirmeyi diliyorum. Önümüzde en yakın 17 Ocak Yeldeğirmeni Sanat Merkezi konserimiz var. Tüm müzikseverleri bekliyoruz.

Comments are closed.