PAUL MCCARTNEY: “OASİS’İ BEATLES KIYASI BİTİRDİ”

Röportaj|

The Beatles’ın yaratıcılarından Paul McCartney Q Magazine’e bir mülakat verdi. Önümüzdeki ay yetmiş dördüncü doğum gününü kutlayacak olan İngiliz efsaneye göre Beatles’ın popüler müzikteki etkisi henüz sonlanmış değil.

“Bizim gibi olmak isteyenler her zaman oldu” diyen McCartney “Hatta bizden daha büyük olduklarını iddia edenleri de hatırlıyorum. Bunlardan biri de Oasis’ti. Ancak onların en büyük hatası işte tam olarak buydu: Beatles’ı geçtiklerini söylemeleri.” görüşünde bulundu.

Liverpoollu sanatçı sözlerini şöyle sürdürdü: “Beatles’tan büyük ol, ama Beatles’tan büyük olduğunu söyleme. Sadece yaptığın her ne ise ona devam et. Çünkü bunu söylediğin dakika her şeyden önce kendi üzerinde bir baskı yaratırsın ve insanların da müziğinden beklentileri farklılaşır. Bunun üstesinden gelmek zordur.”

Oasis-003

McCartney, yine ilgili röportajda Oasis’in çıkış yıllarını çok iyi bildiğini belirtiyor. “Çok gençlerdi, güçlü soundları ve yazdıkları güzel şarkılar vardı. Ama yaptıkları açıklamalarla kendi sonlarını getirdiler. Çok fazla sayıda insan Beatles’tan büyük olduğunu söyledi ve hemen hepsi yok oldu.”

Oasis’ten Noel Gallagher bir MTV yayınında çıkardıkları ilk iki albüm olan Definitely Maybe ve (What’s the Story) Morning Glory ile Beatles’ı geçtiklerine inandığını söylemişti. 

Manchester menşeli ekip milenyum dönemine kadar iyi işler çıkarmasına rağmen sonraki yıllarda yavaş yavaş düşüşe geçmiş ve 2009 yılında Noel ile vokalist kardeşi Liam Gallagher arasındaki şiddetli tartışmalar nedeniyle kepenkleri kapatmıştı.

Comments are closed.