Pearl Jam’i Pearl Jam yapan 10 şarkı

Zaman Makinası|

Yıl 1999, üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Her şey için isyan ediyor ve idealizmin beni kurtaracağını düşünüyorum. Hayat mücadelemden önce kendimle çok mücadele ettiğim için, öfkeliyim. Bu öfkeyi nasıl alt edeceğimi bilemiyorum.

Beni ancak Seattle’dan gelen otobüs kurtarıyor: Nirvana, Soundgarden, Alice in Chains ve elbette, tabii ki, muhakkak… Pearl Jam. O yıllarda keşfetmişim. Cobain çoktan ölmüş. Milenyum geldi geliyor. “Grunge mı kaldı yahu?” diyor bu kez de sağda solda insanlar. Her şeye rağmen ben Pearl Jam’e tutunuyorum. Güvende hissediyorum, sakinleşiyorum. Yalnız hissetmiyorum. Herkesin Pearl Jam’i kendine tabii! Bir iddia yok burada. Bu yazdıklarım benim için Backtothesound’a özel hazırladığım Pearl Jam’i Pearl Jam yapan on şarkı.

10 Dance of the Clairvoyants

Gigaton, 2020. PJ tarihine özellikle 2020’den bir şarkı eklemek istedim. Çünkü bence bu şarkı Pearl Jam’in hâlâ taş gibi yerinde olduğunu gösteren bir şarkı. Yenilikçi, biraz “catchy” ve son model bir PJ şarkısı. İlk dinlemede sarmazsa bile sonrasında mutlaka kulakta kalan cinsten. Yenilik iyidir. Zaten bir tek sen kaldın, iyi ki varsın Pearl Jam!  

9 Last Kiss

Neşeli bir şarkı gibi başlayıp aslında bir araba kazasında yanı başında ölen sevgilisini son bir kez öpmek isteyen bir adamın hüzünlü hikâyesini anlatan şarkı. Orijinali J Frank Wilson & The Cavaliers’e ait olan ve ’60’lı yıllarda icra edilen bu şarkı Pearl Jam tarihindeki en iyi coverlardan biri. Sözlerine dikkat ederseniz ağlama krizi garantili.

8 Jeremy

Ten, 1991. Gelmiş geçmiş en iyi Pearl Jam şarkılarından bir tanesi. Jeremy Wade Delle adında on beş yaşında bir lise öğrencisinin, sınıfının gözleri önünde kendini vurmasını konu alan gazete haberinden ilham alınarak yazılan Jeremy’nin video klibi de ödül almıştı. Hangimizi yerle yeksan etmedi bu şarkının hikâyesi?

7 Yellow Ledbetter

Orijinali Jeremy’nin arka yüzü olarak yayınlanan Yellow Ledbetter’ın, Vedder’ın adı Tim Ledbetter olan bir arkadaşı için kaleme aldığı bir şarkı olduğu rivayet ediliyor. Fanların teorisine göre de bu şarkı, birinin savaşta bir yakınını kaybettiğine dair aldığı bir mektuptan ilham alarak yazılmış. Müzik eleştirmenleri ise bu şarkının, Pearl Jam’in Jimi Hendrix’e en çok benzediği şarkı olduğunu düşünüyor.

6 The Fixer

Backspacer, 2009. Rock’n roll ruhunun yeniden yükselişe geçtiği yıllar. 1990 yılında kurulmuş bir grubun, gelişen teknolojiye karşı koymadığı, albüm kapaklarını sosyal medya hesaplarında paylaşarak Backspacer’ın gizemini paylaştıkları yıl, 2009. Bu anlamda bir çeşit “Pearl Jam’in geri dönüşü” yılı olmuştu ve “The Fixer” grubun daha önce yapmadığı türden bir şarkıydı. Optimist, melodik, ışıklı.

5 Dissident

Vs, 1993. Bir diğer hikâyesi olan şarkı daha. “Kaçış asla en güvenli yol değildir” diyen Dissident, özellikle Eddie Vedder’ın vokal tekniğinde ne kadar ileri gidebileceğinin göstergesi gibi. Hüzünlendiriyor, sizi yakalıyor, içine alıyor ve hapsediyor. Bir kez dinlemek asla yetmez.

4 Breath

Ünlü yönetmen Cameron Crowe imzasını taşıyan Singles filminin soundtrack çalışması için bestelenmiş Breath’in çok daha önce kaydedilmiş versiyonu olan Breathe and Scream, PJ’in 2009’da yeniden yayınladığı Ten içinde de yer alıyor. Sözler Vedder, müzikler Gossard imzalı bir Pearl Jam klasiği. Sonlara doğru gelen gitar solosu ise başımızın tacı.

3 Spin the Black Circle

Vitalogy, 1994. Pearl Jam’e En İyi Hard Rock Performansı kategorisinde Grammy kazandıran bu şarkı da, olmazsa olmazlardan. Bu şarkının orijinal gitar riffleri aslında Gossard tarafından daha yavaş yazılmış. Ama Eddie Vedder şarkıya el atmış ve Spin the Black Circle bugün dinlediğimiz hızda ortaya çıkmış. Özellikle de şarkının punk rock ruhu vazgeçilmez.

2 Alive

MTV Unplugged, 1992. Pearl Jam’in şarkılarının içinde anlatılan hikâyeler hüzünlü ve gerçekçi. İşte bu yüzden belki, kendimizden çok şey bulabiliyoruz bu şarkılarda. Annesinin oğluna “Baban hiçbir şeydi ve ölüyordu, ama sen hayattasın” dediği Alive da işte tam bu türden bir şarkı. Bir şekilde insana güçlü olmak gerektiğini hissettiriyor.  MTV’nin meşhur Unplugged serisindeki live performansı tavsiyemiz.

1 Black

Black, grunge rock dünyasında kült bir eser. Gitarist Stone Gossard’ın 1990 yılında yazdığı bir parça. O zamanlar Eddie Vedder daha benzincide çalışan genç bir adam. Vedder şarkıya vokal yapıyor, gruba alınıyor, Seattle’a doğru giderken de Black’in sözlerini yazıyor. “Evet biliyorum, sen bir yıldız olacaksın, bir başkasının gökyüzünde/ Ama neden benimkinde değil?” diyor, o sözler. Aşk acısının milli marşı! Gözyaşlarımız sel.

Comments are closed.