Peter Brook 97 yaşında hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Birleşik Amerika ve Kıta Avrupası’nda çığır açan yapımlar sahneleyen vizyon sahibi İngiliz tiyatro yönetmeni Peter Brook hayatını kaybetti. 2 Temmuz ’22 tarihinde hayata gözlerini kapatan yönetmen doksan yedi yaşındaydı.

Brook, geleneksel tiyatronun süslerinin, kırmızı perde, müzik, kostümler, spot ışığı gibi eklentilerin, sanat formu için gerekli olmadığına olan inancını tüm kariyeri boyunca taşıdı.

Yönetmenin oğlu Simon Brook, babasının ölümüyle ilgili konuştu. Simon, babasının sağlığının yaşlılığa bağlı olarak bozulduğunu belirtti, ancak ölüm nedeniyle ilgili spesifik bilgi paylaşmadı.

Peter Brook, uluslararası tiyatroda yükselen bir figürdü ve yirminci yüzyılın sonlarında olmasa da kendi kuşağının en etkili yönetmeni olarak geniş bir şekilde tanımlandı. Çalışmaları minimalistten görkemliye, Bizet’nin operası Carmen’in sade bir şekilde sahnelenmesinden, orijinal olarak yapay bir gölle tamamlanmış bir kireçtaşı ocağında sahnelediği Sanskrit destanı Mahabharata’nın dokuz saatlik uyarlamasına kadar uzanıyordu.

Comments are closed.