Peter Fonda 79 yaşında hayatını kaybetti

Göz|

New York doğumlu majör aktör Peter Fonda yetmiş dokuz yaşındayken dün yaşama gözlerini yumdu. Açıklama bizzat sanatçının ailesi tarafından yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hayatımızın en zor anlarını yaşıyoruz. Üzüntümüzü ve hislerimizi aktaracak kelime bulamıyoruz. Büyük bir matemle Peter Fonda’nın vefat ettiğini bildiririz.”

Henry Fonda’nın oğlu, Jane Fonda’nın ise kardeşi olan Peter uzun süre akciğer kanseri ile mücadele etti ve final anlarını Los Angeles’ta ailesiyle birlikte geçirdi.

23 Şubat ’40 tarihinde dünyaya gözlerini açan Peter Fonda yarım asrı aşkın zaman boyunca film sektöründe yer aldı ve üretimini sürdürdü. 1997 yapımı Ulee’s Gold filmiyle Oscar adaylığına ve Golden Globe zaferine ulaştı.

Onlarca farklı yapımda rol alan Peter Fonda için Easy Rider’ın anlamı ise daima farklı oldu. Senaryosunda da desteği olan 1969 tarihli bu projede başrolünü yönetmen Dennis Hopper ve Jack Nicholson ile paylaşan Fonda söz konusu filmle birlikte buradaki performansıyla kültleşti.

Easy Rider hakkındaki detaylı inceleme yazımızı okuyun. Peter Fonda’yı sonsuzluğa uğurlarken onun yirmi dokuz yaşındaki halinden görüntülere doğru uzanıyoruz.

Comments are closed.