Peter Zinovieff 88 yaşında hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Erken dönem elektronik enstrüman şirketi EMS’nin kurucularından İngiliz besteci ve synthesizer öncüsü Peter Zinovieff hayata veda etti. Haberi ilk olarak The Guardian geçti. Müzisyen seksen sekiz yaşındaydı.

26 Ocak ’33 tarihinde Fulham’da doğan Zinovieff, Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördü. Bir jeolog olarak daha önce bir kariyere sahip olan Zinovieff, ’60’larda gelişen teknolojinin yeni olasılıklara dair ipuçları vermeye başladığı bir zamanda elektronik alanında çalışan bir müzisyen olmaya karar verdi. BBC Radiophonic Workshop efsanesi Delia Derbyshire ve Brian Hodgson ile birlikte Unit Delta Plus kolektifinin bir üyesiydi ve Beatles’ın yayınlanmamış ender parçalarından birisi olan Carnival of Light için 1967 yılında Paul McCartney ile birlikte çalıştı.

Zinovieff, besteci Tristam Cary ve mühendis David Cockerell tarafından 1969 yılında kurulan EMS, 70’lerde VCS3, Synthi 100 ve Synthi AKS gibi enstrümanlar üretti. EMS synthleri Kraftwerk, David Bowie, King Crimson, Pink Floyd, Brian Eno, Karlheinz Stockhausen ve daha birçok sanatçının kayıtlarında kullanıldı. Şirket, eski çalışanı Robin Wood tarafından yeniden canlandırılmadan önce ’70’lerin sonlarında iflas etti.

Zinovieff, sonraki on yıllarını büyük ölçüde müzikten uzakta, grafik tasarım ve eğitmenlik alanında çalışarak geçirdi.  2011 yılında ise sanatçı Russell Haswell tarafından yeni bir çalışma önerisi alınca kompozisyona geri döndü.

Comments are closed.