PLAK HALA AYAKTA

Zaman Makinası|

Geride kalan 2016 yılının müzik dünyasına dair nasıl bir yansıma yaptığı üzerine araştırmalar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Bunun son örneği yıl içindeki albüm satış rakamlarındaki plak formatının oranı oldu.

Son birkaç yıldır plak satışları dijital & stream müziğin pasta payını her geçen gün yükselttiği bu on yıllık dönemde şaşırtıcı biçimde yukarıya doğru seyretmekteydi. 2016’da ise daha büyük bir sıçrayış oldu ve plak satışları son çeyrek yüzyılın en büyük satış oranını yakaladı.

Sektörden birçok isim plak çağının efsane isimleri David Bowie ve Leonard Cohen’ın yıl içinde hayatlarını kaybetmelerinin ve onların neredeyse tüm diskografilerinin plak formatında yeniden dinleyiciler tarafından ilgi görmesinin plak satışlarını yukarıya taşıdığını belirtiyor.

Ancak plak sadece bu tür ani dalgalanmalarla ayakta kalmayı başarmadı. Yeni çıkan birçok albümün yeniden plak baskısıyla rağbet görmeye başladığı da bir diğer gerçek olarak karşımızda duruyor. Tüm bunlara rağmen 2016 global müzik satış bandında plak formatının oranı %10’un altında. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda yükseleceği ise güçlü tahminler arasında.

Comments are closed.