PSM Caz Festivali’nde izlemeniz gereken 10 konser

Konser|

PSM Caz Festivali 25 Nisan akşamı John McLaughlin & The 4th Dimension ve Kürşad Deniz Trio ft. Sibel Köse performanslarıyla başladı. 1 Haziran ’19 tarihine kadar devam edecek festival kapsamındaki on konseri ön cepheye taşıyoruz. (Yazı: Burak Sülünbaz)

Terry and Gyan Riley // 3 Mayıs

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli figürlerinden biri Terry Riley özellikle minimalist akımın öncü gruplarından Kronos Quartet’le iş birlikleriyle tanınır. Oğlu Gyan’la kalıtımsal olarak aktardığı müzikal yeteneklerinin kesişim kümeleri akıllardan çıkmayacak bir müzikal yolculuk yaşatabilir. Saat 21.30’da konum Touché. Kaçırılmayacak bir konser.

Bobby McFerrin // 6 Mayıs

Her Bobby McFerrin konseri geniş ses aralığında değişken duygular, vücut perküsyonuyla da süslü eğlence garantili bir zaman vaadeder. Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ndeki bu konserinde de öyle olacak.

Mark Guiliana beat Music // 7 Mayıs

Guiliana’yı Dhafer Youssef’le ilk defa dinlemiştim ardından Phronesis’le ardından Brad Mehldau ve ardından David Bowie’nin veda albümü Blackstar’da yer aldı. Electronic ve fusion tabanlı projesi beat music bugünün müziğine ve geleceğin seslerine referanslarla dolu. Kendini inandığı yolda geliştirmekten çekinmeyen, cesur bir davulcunun müzikleriyle hayale dalın. Konser Studio’da.

Lars Danielsson Group // 8 Mayıs

Avrupa jazz sahnesinin en çok turlayan müzisyenlerinden Lars Danielsson uzun süredir birlikte çalıştığı müzisyen dostlarıyla sahnede. Yarattığı müziği sizi duygulandıracak, coşturacak ve etkileyecek şekilde kurgulamayı o kadar iyi becerir ki konser sonrası “Çok güzeldi” demekten kendinizi alamazsınız. Konser Turkcell Platinum Sahnesi’nda.

İlhan Erşahin Electric Trio ve Acoustic Quartet // 9 Mayıs

İlhan Erşahin’in jazz yönü plak dükkanlarında, kendi işlettiği caz kulübünde, caz mabedlerinde çalarak, üreterek öğrenen bir jazz müzisyeni. Eşlikçileri Türkiye’de alanında en iyileri. Bunlar electric trio olarak izlememiz için sebepler acoustic quartet olarak izleme sebebimiz ise sadece merak. Konser Touché’de.

Portico Quartet // 9 Mayıs

“Jazz dinleyenler müziğimizi caz olarak, caz dinleyenler ise çok daha başka bir şey olarak tanımlıyor” diyor Keir Vine. Ben de o “başka bir şey” olarak tanımlayanlar arasındayım. İzleyelim ve beraber değerlendirelim nasıl bir şeymiş? Konser Studio’da.

Ferit Odman Quintet // 15 Mayıs

Türk jazz tavrının güler yüzlü temsilcisi Ferit Odman’ın meydana getirdiği trio ve Quintet’ler istikrarla devam ettikleri başarılı performanslarıyla Türkiye’nin en prestijli caz grubu olmaya aday. Pırıl pırıl bir caz için bu konseri de ajandanıza ekleyin. Konser Touché’de.

Olafur Arnalds // 15 Mayıs

Neo-klasik müzik hareketinin yıldızı her geçen sana daha da parlayan süperstarı Olafur Arnalds pop-elektronic, post-rock, caz ve daha pek çok türe dokunan minimalist müziğiyle çevrenizi ses ve sessizlikle sarmalayacak. Konser Turkcell Sahnesi’nde.

John Scofield Combo 66 // 18 Mayıs

Gitar tonu ve icrasının bir benzeri yok. Bir Scofield konserine gitmek için sebebe ihtiyaç duymazsınız, sadece gidersiniz ve seversiniz. Bu sefer daha da çok sevmeniz için küçük bir tüyo vereyim. Piyanoda Gerald Clayton var. O adama çok dikkat edin. Sol eli gerçekten ölümcül olabiliyor. Konser Turkcell Platinum Sahnesi’nde.

Chris Botti // 24 Mayıs

Popüler jazz tavrının en bilinen isimlerin biri olma unvanını senelerce farklı türlerde müzik ikonlarıyla aynı sahnede çalarak kazanan Botti su gibi akan giden bir gecede sahnede olacak. Konser Turkcell Sahnesi’nde.

Comments are closed.