R.E.M. ALBÜMÜ OUT OF TIME 25 YAŞINDA

Zaman Makinası|

1980 ve 1990’lı yıllarda altın çağını yaşayan Birleşik Devletler çıkışlı alternatif rock ekibi R.E.M.’in yedinci stüdyo albümü Out of Time tam yirmi beş yıl önce bugün yayınladı.

Scott Litt prodüktörlüğündeki Out of Time 1990 yılının son çeyreğinde New York’ta kaydedildi. 12 Mart 1991 tarihinde Warner Bros. etiketiyle piyasa sürülen uzunçalar büyük bir ilgiyle karşılandı ve farklı single’larıyla müzik listelerinde yer almayı başardı.

R.E.M.-Losing-My-ReligionAlbümde ses veren Shiny Happy People, Near Wild Heaven, Radio Song, Texarkana ve Losing My Religion gibi parçalar R.E.M. kariyerinin en iyileri arasında gösteriliyor. Özellikle Losing My Religion‘ın zaman içinde grubun sloganı haline geldiğini söylemek zor değil.

Bu albümden sonra da iyi işlere imza atan Michael Stipe önderliğindeki ekip 2000’li yıllardan itibaren düşüşe geçmiş ve 2011 senesinde resmi sayfasından şu açıklamayı yaparak dağıldığını duyurmuştu: “Müziğimizden etkilenen herkese bizi dinledikleri için en içten teşekkürler.”

Evet, bugün R.E.M. konserlere çıkmıyor. Evet, stüdyoda yeni şarkılar kaydetmiyor. Yine de bu onların tarih içinde hiç olmadıkları ya da şu anda yaşamadıkları anlamına gelmiyor.

Yirmi beşinci yaşını kutlayan Out of Time bunun açık bir kanıtı olabilir. Bu şarkılar hala yeni. R.E.M. ise hala hayatta.

Comments are closed.