Radiohead’i Radiohead yapan 10 şarkı

Zaman Makinası|

Thom Yorke liderdiğindeki kült ekibin çeyrek yüzyılı geride bırakan görkemli kariyerinden on şarkıyı tek yazıda buluşturduk. BacktotheSound’un gözünden Radiohead’in zirve kayıtlarıyla tanışın.

10 Karma Police

1997 yılındayız. Piyano sesleri oldukça yakında. Akustik gitarın post-punk frekanslı davul vuruşlarıyla birlikte hareket ettiği daha ilk saniyelerden belli. “Yakalanacaksın” diyor. Hayatın kontrol edilemeyeceğini usulca hatırlatıyor. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin bırakın eskimeyi bir tek çizik bile yemeyecek şarkılar vardır. İşte Karma Police onlardan biri.


9 How to Disappear Completely

Bir röportaj sırasında “Bu şarkı tam olarak kaybolmakla ilgili” der Thom Yorke. How to Disappear Completely adlı bir hikâye ancak böyle açıklanabilirdi zaten. İnce bir vokal “ben burada değilim” cümlesinde tekrar tekrar yaşıyor. Arkadaki sesler yankıda boğuluyor. Thom’un da belirttiği gibi aslında bunların hiçbiri yaşanmıyor.


8 Pyramid Song

Yıl 2001. Amnesiac adlı albümün iki numarası çalıyor. Flu bir vokal, safi beatler… Hepsi bu. Duyduğumuz her bir anda bütünlük hissediyoruz. Bu şarkıyı ne zaman dinlesem bulunduğum zamanın gerçekliğinden kopuyorum. Detay düzenlemelerden arındırılmış, sadelikle kutsanmış bir başyapıt Pyramid Song.


7 Airbag

Radiohead milenyum çağına 2000’den üç yıl önce girmişti. 1997 çıkışlı OK Computer albümünün sayısal tavrı, deneysel ağırlıkları ve karmaşık ifade biçimi grup için başka bir yol demekti çünkü. Klasik alt. rock güzergâhına ufak ufak veda ediyor olduklarının işaretiydi bu albüm. İşte Airbag de bu yeni deneyin ilk sırasında duyulan şarkıydı.


6 There There

Salt gitar sound’uyla zirveye oynayan bir Radiohead şarkısına çok sık rastlanmaz. There There istisnalar arasında. Parçanın 2003 senesinde piyasaya sürülen Hail to the Thief albümünde ışıl ışıl parlaması boşa değil. The Bends dinamizmiyle yaratılmış, Kid A refleksleriyle güçlendirilmiş bağlantıları dikkat çekici. Grubun hayata dair attığı en klas düğümlerden.


5 High and Dry

The Bends’te yer alması yanıltmasın. Aslında en eski Radiohead kayıtlarından biridir High and Dry. 1992 güzünde kaydedildiğinde henüz ortada herhangi bir albümleri yoktu. Radiohead henüz dünyaya açılmamıştı bile. Şarkı onların müziğindeki ilk kıvılcımlara dokunuyorsa bundandır.


4 Everything in Its Right Place

Ok Computer onlar için geçiş döneminin başlangıcıydı. Everything in Its Right Place’in de duyulduğu Kid A ise hedefledikleri gezegendi. Üç yıl içinde ulaştılar. Elektronik dalgaların en üst kanalda yer aldığı, yaylı enstrümanların perdeyi güçlendirdiği sound ihtiva eder Kid A. Radiohead’i Radiohead yapan şey 1990’ların bitişine ağıt yapmak yerine geleceğin müziğine gitmekteki ısrardı. Tıpkı bu şarkı gibi.


3 Lotus Flower

Bir Radiohead şarkısından çok bir Atoms for Peace şarkısı görünümünde Lotus Flower. 2011’de çıkan The King of Limbs grubun şimdilik son albümü. Yayımlandıktan iki sene sonra Atoms for Peace kurulmuştu. O geçiş köprüsünü Lotus Flower’ın üzerine inşa etmiş olabilir Yorke. Parça bir darkwave yolculuğu ihtiva ediyor. Daha da önemlisi bu birkaç dakika Radiohead yenilikçiliğinin en net örneği.


2 Lucky

İngiliz grup ikinci uzunçalar The Bends’in ardından çıktığı dünya turunda yazdı bu şarkıyı. Belki tam da bu nedenle her ne kadar OK Computer’da yer alsa da The Bends’e daha yakın görüyorum Lucky’nin müziğini ben. Jonnny Greenwood, Ed O’Brien, Colin Greenwood, Thom Yorke ve Phil Selway’den oluşan ekip Lucky kaydedildiğinde “Yaptığımız en iyi şey bu” demişti. Haksız sayılmazlar.


1 Reckoner

Yedinci basamakta duyuluyor ama 2007 çıkışlı In Rainbows’un esas başlangıcının Reckoner olduğuna dair bahse girebiliriz. Çok daha önceden kaydedilmiş olması bizde bu intibayı uyandırıyor olabilir, emin olmak zor. Emin olduğumuz tek şey şu: In Rainbows’un merkezinde bu şarkı var. Funk bahçesini soul/elektronik tohumlarla donatıyorlar. Gizliden değil, göstere göstere hem de. Bir kırılma bu. Sert bir yükseliş. Atmosfer sınırındaki soğukluğun hissi… Yorke’un buradaki naif aksanı sonsuzluğa açılan bir kapı gibi.

Comments are closed.