Rap sanatçısı Biz Markie yaşamını yitirdi

Portre|

Rapçi, yapımcı, DJ Biz Markie elli yedi yaşındayken hayatını kaybetti. Müzisyenin temsilcisi Jenni D. Izumi yaptığı açıklamada “Bu akşam yanında eşi Tara ile birlikte hip hop öncüsü Biz Markie’nin huzur içinde vefat ettiğini duyurmaktan büyük üzüntü duyuyoruz” dedi.

Izumi açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu zor zamanda aldığımız destek çağrıları ve dualar için minnettarız. Biz, sektördeki meslektaşları ve otuz beş yılı aşkın bir süredir hayatlarına müzik aracılığıyla dokunabildiği sevgili hayranları tarafından sonsuza kadar kutlanacak bir sanat mirası yarattı. Geriye canlı kişiliğini, şakalarını ve sık sık şakalaşmasını özleyecek bir eş, birçok aile üyesi ve yakın arkadaş bıraktı. Sevdiklerinin yasını tutan ailesinin mahremiyetini saygıyla talep ediyoruz.”

Marcel Theo Hall’da doğan Biz Markie, iyi bir beatboxer olarak eşsiz becerileri ve 1989’daki hit şarkısı Just a Friend ile tanınıyordu. İkinci albümü The Biz Never Sleeps’ten çıkan single, Billboard’s Hot 100’de dokuz numaraya ulaştı ve şarkı sonraki on yıllar boyunca kalıcı bir popülerlik kazandı.

Markie ’90’larda, kendi albümlerini yayımlamak yerine Beastie Boys ile çalışmaya odaklandı. 1992’de Check Your Head, 1994’te Ill Communication ve 1998’de Hello Nasty albümlerinde yer aldı. 1990’lar ve 2000’ler boyunca, Biz Markie sık sık televizyona çıktı, genellikle kendini parodileştirdi. 2002 yapımı Siyah Giyen Adamlar II’de postanede çalışan bir uzaylı olarak göründü. Son stüdyo albümü 2003 tarihinde Weekend Warrior adıyla yayımlandı. Sonraki süreçte DJ olarak turnelere devam etti.

Comments are closed.