Roger Federer’den kortlara veda

Zaman Makinası|

Tenis tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Roger Federer gün içinde yaptığı yazılı ve sesli açıklamayla kariyerini sonlandırdığını duyurdu.

Son yıllarda büyük sakatlıklar yaşayan İsviçreli yıldız isim, 1998 yılında profesyonel tenis kariyerine başladı. Bunun altı yıl sonrasında tek erkekler dünya bir numarasına yükseldi ve tam üç yüz hafta zirvede kalarak rekor kırdı. sekiz defa Wimbledon şampiyonluğu yaşayan Roger Federer son olarak 2018 senesinde Avustralya Açık’ta zafere ulaşmıştı.

Federer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bildiğiniz gibi son üç yıl bana yaralanmalar ve ameliyatlar gibi zorluklar sundu. Tam anlamıyla rekabetçi formuma dönmek için çok çabaladım. Ama aynı zamanda vücudumun kapasitesini ve sınırını da biliyorum. Vücudumun bana mesajı çok netti. Yirmi dört yıl boyunca yüzlerce üzerinde maça çıktım. Artık rekabetçi kariyerimi sona erdirme zamanının geldiğini kabul ediyorum. Elbette gelecekte tenis oynayacağım ve mutlaka bu oyunun içinde kalacağım, ancak Grand Slam veya ATP turnuvalarında değil. Tenisi çok seviyorum. Asla unutamayacağım pek çok epik maç oynayacak kadar şanslıydım. Adil, tutkulu ve yoğun bir şekilde savaştık. Tenisin tarihine saygıda kusur etmemek için korttayken her zaman elimden gelenin en iyisini yaptım. Son derece minnettar hissediyorum.”

Kırk bir yaşındaki Federer bu ayın sonunda Londra’da gerçekleşecek Laver Cup’ta son kez korta çıkacak ve söz konusu turnuvanın hemen ardından profesyonel tenis kariyerini noktalayacak.

Comments are closed.