“Romantik ve nostaljik atmosfer”

Röportaj|

Yael Shoshana ve Gil Landau ikilisinin öncülünde kurulan Tel Aviv merkezli Lola Marsh 17 Kasım akşamı Salon‘da sahne alacak. Kısa süre önce Remember Roses albümünü yayımlayan grup ile son döneme dair bir röportaj gerçekleştirdik.

İstanbul’dan selamlar. Öncelikle bize Lola Marsh’ın kuruluş hikayesini anlatır mısınız? Nasıl bir araya geldiniz, şu sıralar nerede yaşıyorsunuz?

Merhaba! Bundan altı yıl önce Gil’in Tel Aviv’deki doğum günü partisinde tanıştık. Birlikte çalmaya başladık ve ortaya büyülü bir enerji yayıldı. Bir araya gelip ürettiğimiz zaman aramızda çok güçlü bir iletişim oluşuyor. Bu oldukça doğal bir his veriyor. Bu arada ikimiz de hala Tel Aviv’de yaşıyoruz.

Lola Marsh isminin spesifik bir temeli var mı?

Yaratmaya çalıştığımız atmosfere ve müziğimize uyacak bir isim arayışındaydık. Arkadaşlarımızdan bazıları ortaya Lola Marsh ismini attı. Kulağımıza iyi geldi isim olarak. İlginçtir, bundan birkaç ay önce bir konser için Çin’e gittiğimizde orada tanıştığımız kızlardan birine Lola Marsh’ın Çince anlamını sorduk ve “romantik şiir” karşılığını aldık. Yani işte her şeyin bir sebebi vardır. (Gülüyor)

Lola Marsh’ın müziğinde minimalist kanallar ve folk merkezli bir yapı mevcut. Ulaştığınız bu soundun çıkış noktası neydi?

Albümde yaratmak için çabaladığımız atmosfer romantik ve nostaljik ögeler taşıyor. Müzikal olarak hangi janrı taşıdığımız sorusuna yanıt vermek bizim için kolay değil. Limitler koymuyoruz, kategorize etmiyoruz. Zaten bunlar yaratıcı süreci ve özgürce şarkı yazabilmeyi engeller. Yine de müziğimizin dream pop stiliyle ilişkilendirilmesini anlıyoruz.

Yeni albümünüz Remember Roses için tebrikler. Nasıl hissediyorsunuz albümle ilgili?

Harika hissediyoruz. En nihayetinde albüm çıktı ve burada. Bir çocuğun doğması gibi. Şimdi dünyayı dolaşıyor.

Evet bir süredir turnedesiniz. Her şey yolunda mı?

Turnede olmaya bayılıyoruz. Yeni yerlere gitmek, sevdiğimiz festivallerde yeni insanlarla ve müzisyenlerle tanışmak harika! Bazen zor oluyor bu süreç. Evimizi, ailemizi ve arkadaşlarımızı özlüyoruz. Fakat genellikle turnelerden mutluluk duyuyoruz.

Yakında İstanbul’da olacaksınız. Hem şehir, hem de bu konserle ilgili neler söylemek istersiniz?

Daha önce geldik ve kesinlikle hayran kaldık. İnsanlar kibar ve arkadaş canlısıydı. Şehir zaten güzel. Görmek gereken çok yer, tatmak gereken çok lezzet ve duyacak çok ses var orada. Bizim ekipten birkaç kişi birkaç günlük seyahat süresinden fazla kaldılar. Umarız bu kez biraz daha uzun kalabiliriz ve bir kez daha şehrin tadını çıkarabiliriz.

Comments are closed.