Royal Blood – Typhoons

Albüm Kritik|

Brighton çıkışlı Royal Blood üçüncü albümleri Typhoons’un ilk sinyallerini Trouble’s Coming ile verdiklerinde heyecanlanmamak elde değildi. On bir şarkılık yeni Royal Blood çalışması Typhoons, rahatlıkla söyleyebilirim ki 2021’in en iyi
albümlerinden biri.

Bass, davul ve stoner blues hissiyatındaki soundlarının onları İngiltere’nin en iyilerinden yapacağı belliydi ama hep daha da ileri gidebilirler mi diye merak ederdim. Onları Arctic Monkeys ile aynı cümle içinde geçirebilir miydik mesela? Peki ya 2000’lerin sonundaki Kasabian ile? 2014 yılında kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerinde ve 2017 tarihli How Did We Get So Dark’ta çok sağlam bir altyapıları olduğu belliydi ama hep bir şeyler eksikti. Royal Blood yeni albümleri Typhoons’ta zaten çok etkilendiklerini her fırsatta dile getirdikleri Daft Punk efsanesinin bize kazandırdığı pek çok dinamiği kendi soundu içine başarıyla yedirmiş. Biraz Goldfrapp, Justice, Cassius gibi ekipleri de seviyorsanız zaten bu albüm başınızın tacı olacaktır. Rock & roll ruhu üzerine disko ışıkları uzun zamandır böyle iyi bir açıyla düşmemişti. Albüm Trouble’s Coming’in kulakları yakalayıp bırakmayan enerjisiyle açılıyor. Bu şarkıdan önce biz ne yapıyorduk sahi? Oblivion, “Seni bırakmam, beni dinlemeye devam et” der gibi alıyor bayrağı eline. Albüme adını veren Typhoons çok büyük bir hit. Adım gibi eminim ki bu şarkıyı uzun yıllar mırıldanmaya devam edeceğiz. Who Needs Friends ve Million and One bize “Daft Punk dağılmış olabilir ama bize bıraktıkları efsaneyi layıkıyla yaşatacağız” der gibi devam ediyor. Kulakta 360 derece dönüp dolaşan robot vokalleri. Tanıdık, bildik ama asla üzerlerinde sırıtmıyor. Teşekkürler! Boilermaker grubun yakın arkadaşı Queens of the Stone Age solisti Josh Homme’un imzası bulunan tek Royal Blood şarkısı. QOTSA’nın izleri çok var haliyle. Kıymeti kendinden menkul bir eser.

 

Royal Blood’ın Typhoons isimli yeni uzunçaları Warner Records aracılığıyla 30 Nisan ’21 tarihinde yayımlandı.

 

Limbo daha farklı, o saf rock’n’roll ruhu. Sonlara doğru kopup gidiyor. Biraz dinlendikçe kendini sevdiren türde bir şarkı. Albümün on bir şarkısında da müthiş bir heyecanı, yeniden doğmayı, dans pistlerinde soluksuz kalmayı hissedebiliyorsunuz. Grup elemanlarından Mike Kerr’in bağımlılıklarıyla savaşını kazandığı her halinden belli. Bulanık bir albüm değil, Typhoons. Son derece net bir tavrı var. Son şarkı All We Have is Now hariç, o piyanoyla albümü sakince kapatmayı amaçlıyor sadece. Typhoons’u dinleyin, bir daha bir daha dinleyin. 2021 yılını anacağımız zaman aklımıza gelen birkaç güzel şeyden biri olacak çünkü.
_
Üst Fotoğraf: Warner Music

Comments are closed.