“Rüyalarıma seyircimle buluşacağım anlar giriyor hep”

Röportaj|

Genç müzisyen Can Oflaz’ın 2023 yılında çıkması planlanan yeni albümünün üçüncü şarkısı Kolye adıyla yayımlandı. Oflaz ile Sony Music Türkiye etiketli bu yeni single çalışmasını, üretim sürecini ve planlarını konuştuk. (Röportaj: Aysun Can) 

Yeni şarkın Kolye adıyla yayımlandı. 2019da Gazete Duvara verdiğin röportajda Pop bitmiyor, içeriği değişiyor” demiştin. Kolye de sendeki bu değişimin en güzel örneği olmuş. Üç yıllık bir emeğin eseri diyorsun, biraz anlatır mısın hikâyesini?

Aslında o röportajı verirken Kolye neredeyse hazır gibiydi. 2019 yılı sonunda Hayal albümüm yayımlandı, bu albümün turnesine başlamıştık ki klip çalışmaları için İstanbul’a döndüğümüz ay pandemi başladı. Böylece Kolye’ye klip çekemedik. Ortalık biraz daha durulduktan sonra da benim müziğim bu süreçte evrildiği için Kolye’den önce Yanamam ve En İyi Bildiğim Şey şarkılarımı paylaşmak istedim. Kolye ile birlikte albümün üçüncü şarkısını yayımlamış olduk. Özellikle klibi benim için çok önemliydi. Bu yüzden bekleme kararı almıştık. Pop kelimesi hayatım boyunca savunduğum, sevdiğim bir kelime oldu. Farklı müzik tarzlarından etkilenen bir müzisyen olarak, gelecek olan albümümün pop kategorisinde olduğunu hissediyor ve bundan da gurur duyuyorum.

Aşk mı Meşk mi’den beri senden bu kadar hareketli bir şarkı dinlememiştik. Kendine yeni bir yön çiziyorsun diyebilir miyiz?

Aslında dinleyicilerim beni daha çok duygusal şarkılarla biliyor ama konserlerime gelen herkes benim ne kadar enerjik, dans eden ve hatta sahnede bağıran çağıran bir sanatçı olduğumu biliyor. Kolye yeni soundumun en heyecan verici şarkılarından biri sadece. On şarkılık albümümde bir kaç tane daha hareketli parça var. Ama bu şarkıların hareketli olma sebebi, aranjman aşamasında akışta o şekilde gelişmesi. Yani “Hadi şimdi oturayım hareketli bir şarkı yapayım” diyemiyorum. Bana o sırada akanı ben de elimden geldiğince şeffaf bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

Sözlerini Merve ile birlikte yazmışsınız. İlk düetiniz Rüya olmuştu. Albümde yine birlikte dinleyecek miyiz sizi? Ya da bizim bilmediğimiz projeleriniz var mı beraber?

Kolye’yi yazdığım zaman ilk çaldığım kişi Merve oldu. Bu da 2015-2016 yıllarına dayanıyor. Sonra kendisiyle oturup sözlerine biraz daha baktık ve ortaya inanılmaz içimize sinen bir şarkı çıktı. Albümümde henüz planlanmış bir düetimiz yok ama kendisine bu albümün gizli prodüktörü diyorum çünkü bir şeyler yazıp çizdikten sonra en çok dinlettiğim ve yorum aldığım kişi kendisi. Bu yüzden aslında bir yandan güvenli sularda hissediyorum kendimi. 2023 yılında yayımlanacak olan Merve Deniz – Güneş İzi Kar Küresi albümünün prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü yapıyorum bir yanda. O yüzden ses olarak olmasa da müzisyen olarak her şarkıda birlikteyiz aslında yaptığımız.

Klip Merve Deniz imzası taşıyor. Seni ilk kez dans ederken izliyoruz. Mervenin fikri miydi, ortak bir karar mı?

Beni yakından tanıyan herkes aslında dans etmek istediğimi ve buna dair hayallerim olduğunu biliyor. Aslında Yanamam’ın klibinde de Gizem Aksu koreograflığı ile gerçekten hayallerimden de öte bir dans çalışmamız olmuştu. Fakat büyük bir dans ekibiyle çektiğimiz ilk klip bu. Çalışmalarımız çok yoğun ama bir o kadar da güzel geçti. Albümün diğer iki parçasının yönetmeni de Merve Deniz’di ve Kolye’ye ne kadar heyecanlandığımı çok iyi biliyordu kendisi. Bu yüzden inanılmaz bir iş ortaya çıkardı. Hem tüm klip çalışmaları hem set günü hep güvenli alanda hissettik kendimizi tüm klip ekibi olarak. Bu da zaten backstage videolarına ve çıkan işe yansıyor. İnanılmaz mutluyum hem çıkan işten hem geçtiğimiz süreçten.

Bu kliple birlikte K-Pop sevenlerin dikkatini çekeceğini düşündün mü?

Hiç düşünmediğim bir konuydu. Neden olmasın? Bir şarkıyı tamamıyla bitirdikten sonra açıkçası kimlerin ilgisini çekebileceğine bakmıyorum. Umarım klipten, şarkıdan, sözlerden, kendisine dair bir şeyler hisseden herkesin dikkatini çeker. Ama K-Pop konusu biraz daha hâkim olmam gereken bir konu sanırım. En son Jung Kook’un Charlie Puth ile bir düetine denk geldim epey hoşuma gitti. BTS’in Coldplay ile yaptığı şarkıya da sonradan ısındım.

 İlk albümün cover şarkılardan oluşuyordu. Kolye için yeni albümün fragmanı diyebilir miyiz? Bizi hangi sürprizler bekliyor?

Aslında bu albüme gerçekten ilk albümüm diyorum. Hayal albümüm daha çok proje bir albümdü. İçinde hiç beste yoktu. Çıkacak olan on şarkının tüm söz ve müziklerinde ve düzenlemesinde ben varım. Bu yüzden tamamen bana ait olacak bir albüm geliyor. İçinde gerçekten çok değişik şarkılar var. Şu an Bodrum’da albümü bitirmek için çalışıyoruz ve hayatımda yaptığım en iyi şey oluyor diyebilirim. Yaşadığım her şey beni bu albüme getirdi gibi hissediyorum. İçinde rap de, rock da, pop da olan bir albüm oluyor. Gerçekten çok heyecanlıyım.

Eklemek istediğin, sevenlerine müjdelemek istediğin yeni haberlerin var mı albüm dışında?

Beni yakından takip eden dinleyicilerim uzun aralar verdiğimi çok iyi biliyor. Onlara sanırım en büyük müjdem artık uzun araların olmayacağı ve Kolye ile birlikte daha çok buluşacağımız. Özellikle 2023 yılında yapacağımız albüm turnemiz için çok heyecanlıyız tüm ekip olarak. Sözüm olan birçok şehir var uzun zamandır gidemediğim: Bursa, Mardin, Ankara, İzmir, Balıkesir… Neredeyse her şehirden istek var ve elimizden geldiğince her yere gelmeye çalışacağız albüm sonrası. Rüyalarıma seyircimle buluşacağım anlar giriyor hep.

Son olarak yakın zamanlarda takılı kaldığın beş şarkıyı bizimle paylaşır mısın?

  • Down In Atlanta – Pharrell Williams ft. Travis Scott
  • No More Drama – Charlie Puth
  • Cuff It – Beyonce
  • Endlessly – Muse
  • Take Me In The Morning – Lisa Bella Donna

Comments are closed.