Sean Connery hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Beyaz perdenin efsanevi aktörlerinden Sean Connery yaşama veda etti. Yarım yüzyılı aşkın süre boyunca devam eden kariyerinde onlarca değerli projede yer alan sanatçı doksan yaşındaydı.

Bu üzücü açıklamayı Connery’nin oğlu yaptı ve usta oyuncunun Bahamalar’daki evinde uykusu esnasında huzurlu bir şekilde son nefesini verdiğini belirtti.

Babası tır şoförü, annesi temizlik işçisi olan Sean Connery 25 Ağustos ’30 tarihinde İskoçya’nın Edinburgh şehri yakınlarındaki işçi bölgesi Fountainbridge’de dünyaya gözlerini açtı. Çocuk yaşta çalışmaya başlayan, setlerde mesai harcayan, modellik yarışmalarına katılan Connery’nin yolu 1950’lerin başlarında sinema ile kesişti. İlk büyük çıkışını 1957 yılında İngiliz gangster filmi No Road Back ile yaptı. 2003 yılında kariyerini noktaladığını açıklasa da 2012 yılında yalnızca bir projede seslendirme yapmak için beyaz perdeye geri döndü.

Sean Connery’nin sinemadaki erken dönem çıkışı James Bond’u canlandırmasıyla gerçekleşti. Bu rolü beyaz perdeye ilk getiren oyuncu oldu ve casus filmi serininin yedisinde başrolü üstlendi. Takvimler 1988’i gösterdiğinde ise The Untouchables filmindeki performansıyla Oscar ödülünü kazandı.

Sir ünvanlı aktörün kariyerinde öne çıkan diğer filmler arasında The Hunt for Red October, Highlander, Indiana Jones and the Last Crusade, The Rock ve The Name of the Rose gibi yapımların yer aldığını vurgulayalım.

Comments are closed.