Selin Baycan ile tanışın

Yeni Sesler|

Yeni Sesler köşemizde bu haftaki konuğumuz çalışmalarını İstanbul merkezinde sürdüren müzisyen Selin Baycan oldu.

Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde eğitim gören Baycan, kendi şarkılarını var etme motivasyonuyla hareket ettiğini belirtiyor. Yıllar boyunca şarkılar biriktiren, kısa ömürlü birkaç ekip sürecinde yer alan, o gruplarla veya solo olarak mekanlarda konserler veren müzisyen uzun dönem görünür olmakla ilgili çekincelerinin olduğunu ve bu nedenle mevcut kariyer başlangıç sürecinin tahmininden daha fazla uzadığını vurguluyor.

Görkem Karabudak ile birlikte bir albüm fikriyle şarkılar üzerine çalışan Baycan, 2019 yılında Tutsak isimli şarkısını Lara Kamhi’nin çektiği bir video eşliğinde yayımladı ve bu şarkıyı IFX Film Festivali açılışında ve Selen Gülün’ün Kadınlar Matinesi projesinde çaldı.

Ardından geçen sene pandeminin ilk dönemiyle beraber albüm şarkılarının bir kısmını tekli olarak yayınlama kararı alan müzisyen, temmuz ayında Şevket Akıncı’yla beraber prodüktörlüğünü üstendiği Ocak adlı şarkısını yayımladı.

Selin Baycan, tarafımıza gönderdiği metinde müzikle olan ilişkisini şöyle açıklıyor: “Anne tarafım müzik aşığı, dayım besteci ve müzisyen.  Klasik hikaye olacak ama müziğe küçük yaşta ailemin aldığı mikrofonla, dedemin öğrettiği Türk Sanat Müziği şarkılarını söyleyerek başlamışım. Ardından müziğe olan sevgimi fark eden annemler, beş yaşındayken bana bir org alıyor. O dönem Edremit’te yaşıyoruz ve imkanlar biraz kısıtlı. Okulun müzik öğretmeniyle beraber evde klasik piyano eserleri çalışmaya başlıyoruz. Ben kendi kendime vakit geçirmeyi çok seven bir çocuk olduğumu hatırlıyorum. En çok da dönemin pop şarkılarını çalmayı ve kendi yazdığım şiirleri bestelemeyi severdim. Bir nevi oyun gibi aslında. Hikaye böyle başlıyor. Şarkılarımı çok kişisel bir yerden çıkarak, bazen hikayeyi kurgulaştırarak ama en temelinde kendi hayatımdan beslenerek yazıyorum. Bu meseleler kimi zaman bir dostluğun bitişi, kimi zaman aşk, kimi zaman da dünyanın halleri olabiliyor. Bazen yeni keşfedip günlerce tutulduğum bir şarkı, bazen enfes bir günbatımı, bazen bir şiir dizesi, bazen bir filmdeki bir karakter, onun bir bakışı… Kendimi neye yakın hissediyorsam ve gerçekliğimden çıkma arzumu en çok ne kışkırtıyorsa en büyük ilhamım da o oluyor.”

Selin Baycan’ın güncel paylaşımları için ilgili Facebook, InstagramTwitter ve YouTube adresini radarınıza ekleyebilirsiniz. 

Baycan son olarak geçtiğimiz hafta söz ve müziği kendisine ait olan yeni şarkısı Dipsiz Kuyu’yu paylaştı. İğneada’nın Longoz ormanlarında Mehmet Ömür yönetmenliğinde çekilen videosuyla birlikte Dipsiz Kuyu hemen aşağıda.

Comments are closed.