Sinema yazarı Agah Özgüç hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Sinema tarihçisi ve gazeteci yazar Agah Özgüç doksan yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Agah Özgüç’ün vefatını sosyal medya hesabından şu sözleri kullanarak duyurdu: “Derneğimiz üyesi, duayen sinema araştırmacısı, yazarı, her daim üretken, Türk sinemasına sayısız eser ve arşiv bırakmış Agah Özgüç’ü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.”

Takvimler 1932’yi gösterirken İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Özgüç, Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Haydarpaşa Lisesi’nde eğitim aldı.
Özgüç, 1950’li yıllarda Yelken, Petek, Şairler Yaprağı, Türk Sanatı ve Salkım gibi birçok edebiyat dergisine şiirler, denemeler yazdı. 1961 yılında ise profesyonel anlamda gazeteciliğe başladı.

Artist, Sinema, Ses ve Perde gibi dönemin sinema magazin dergilerinde ağırlıklı olarak çalışan Özgüç, sinema alanında ise 7 Gün, Video Haber, Gelişim Sinema, Beyaz Perde, Cumhuriyet Dergi, Antrakt, Sinema, Albüm ve Öküz gibi dergilere yazdı.

Türk sinemasına katkıları nedeniyle 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Altın Artemis Ödülü verilen ilk sinema yazarı olan Özgüç, 1992- 1993’te Ankara Sanat Kurumu’nun sinema ödülünü aldı.

Özgüç, 1999’da ise 2. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Aziz Nesin Emek Ödülü’ne değer görüldü. Sinema yazarına 2000 yılında da Sinema Yazarları Derneğince Emek Ödülü takdim edildi.

 

Comments are closed.