“Sola bak, sağa bak ve sonra tekrar sola bak”

Röportaj|

Dört albümü ve on bir kaydı olan Avusturyalı punk rock grubu DeeCracks, yeni albümü olan Sonic Delusions için turnedeyken 23 Mart akşamı ilk kez İstanbul’a geliyor. Albümleri dinlemek isterseniz ilgili Bandcamp sayfasından ulaşabilirsiniz. Grubun bateristi olan Mike ile daha çok kendilerini nasıl değerlendirdikleri hakkında kısa bir röportaj yaptık. (Röportaj: Kırçiçeği Aydoğan)

Yeni albümünüzü eskileriyle kıyaslayınca ne düşünüyorsun? Aynı zamanda grubun gelecek albümdeki haline söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Kayıtlarımızı karşılaştırdığında kesinlikle gelişmeyi duyabilirsin. Sonuncusunun, yani Sonic Delusions’ın harika bir soundu var. Bir önceki kuşağı olan ve bizi en çok evrilten Beyond Medication’dan sonra şarkı yazma yeteneğimizi bir sonraki aşamaya taşıyabildik. Her zaman şarkı yazma yeteneğimizi ve soundumuzu ilginç bir seviyede tutabilmek için bir yol buluyoruz. Aynı formülü ve neşemizi koruyarak. Bu yüzden eminim ki bir sonraki kayıt hızlı, gürültülü, ilginç, eğlenceli ve çekici olacak. Her zamanki gibi.

 Neden DeeCracks? Özel bir anlamı var mı?

Aslında gruba 2003 yılında The Cretins adıyla başladık fakat Almanya’dan benzer isimli bir grup bizi 2007’de dava etmekle tehdit edince 2008’de adımızı DeeCracks olarak değiştirdik. Başta Cracks olarak hedeflemiştik fakat tehditten sonra daha özgün bir isim bulmaya karar verdik. Sonraki düşünce Die Cracks’di, Almanca’da the yerine kullanılan die artikeli gibi. Ama ölüm olarak okunan die gibi. Böylece sonunda iki e olan versiyonunda karar kıldık.

Hezeyanlarınız neler? (Grubun son albüm olan Sonic Delusions’a ufak bir şimşek)

Hezeyanlarımız çoğunlukla bizimle. Çok fazla tura çıkıyoruz ve çalışıyoruz. Bu sokağı ve vücudumuzun gün boyunca maruz kaldıklarını da kapsıyor. Bizi görmeye gelenler için amansızca bir sonraki gösterimize çalışıyoruz.

Sokak demişken, sokak için aklına ilk gelen kelimeler desem?

Sola bak, sağa bak ve sonra tekrar sola bak. Sonra da sokaklarda kıyameti kopar!

“Bunu asla yapmamalıydık” diye düşündüğünüz şarkınız var mı?

Hiçbir şarkımızın bütünü için “bunu yapmamalıydık” demedik. Belki bir şarkının küçük bir kısmı ya da sözler veya başka bir şey, ama hiçbir zaman bir şarkının bütünü için değil.

Peki grubun favori şarkısı hangisi?

Tüm şarkılarımızı seviyorum, seçmek zor fakat en kısa şarkımız olan Caroline olabilir. 2015 yılında, İtalya’da One Chord Wonder Records derlemesinden çıktı. İçinde köprü ve iki dize barındıran akorlardan oluşan bir balat. Bence bu bir şekilde etkileyici.

Konserde Sonic Delusions’tan ya da Japan Tour EP’den şarkılar çalacak mısınız? Tabii ki öncelikle hoş geldiniz.

Önceki kayıtlardan bir çok şarkı çalacağımız gibi Sonic Delusions’dan da yedi – sekiz şarkı çalacağız. Muhtemelen Japan Tour EP’den hiç şarkı çalmayız, ama kim bilir? Uygun hissedersek, belki de çalarız. Biz, hızlı ve gürültülüyüz. Genellikle otuz beş dakikada yirmi şarkı çalıyoruz. Yani konsere gelen herkes eğlenceli, enerjik ve çekici şarkılarımız sayesinde oldukça hırpalanacak. Dans etmekten ve şarkılara eşlik etmekten çekinmeyin. İlk defa Türkiye’ye gelecek olmaktan ve İstanbul’da çalacak olmaktan dolayı oldukça heyecanlıyız. Bizi ağırladığınız için ve röportaj için teşekkürler.

Comments are closed.