Sound endüstrisinin ikonu Rupert Neve yaşamını yitirdi

Zaman Makinası|

Analog ses ekipman tasarımları, canlı ses prodüksiyonu ve ev hi-fi sistemlerine imzasını bırakan yenilikçi ve işletme sahibi Rupert Neve doksan dört yaşında hayata veda etti.

Ses tasarımcına ait internet sitesinden yapılan açıklamada Neve’in 12 Şubat günü Wimberley, Texas’ta kalp yetmezliği nedeniyle vefat ettiği vurgulandı.

1926’da İngiltere’nin Newton Abbott kentinde doğan Rupert, Arjantin’de büyürken çocukken radyoları tamir edip inşa ederek küçük yaşlardan itibaren elektroniğe büyük bir heves gösterdi. On yedi yaşında İngiliz Ordusu’na iletişim desteği sağlayan Royal Signals’a katılarak II. Dünya Savaşı sırasında hizmet etmek için gönüllü oldu. İngiltere’de sivil hayata döndüğünde, koro gruplarını ve halka açık olayları kaydetmek için mobil bir sistem kurdu. Ayrıca şimdi Kraliçe II. Elizabeth olan Prenses Elizabeth ve Winston Churchill’in katıldığı etkinlikler için genel seslendirme sistemleri sağladı.

1970’lerde Neve, miks panoları ile klasik rock sesini özgün bir şekilde tanımladı. Dave Grohl’un 2013 Sound City belgeselinde de bahsi geçen Neve 8028 konsolu Fleetwood Mac, The Grateful Dead, Santana, Tom Petty gibi sanatçılar tarafından kayıtlarda kullanıldı.

Rupert Neve profesyonel ses endüstrisine yaptığı katkılar nedeniyle 1997 yılında Yaşam Boyu Başarı dalında Grammy ödülüne layık görülmüştü.

Comments are closed.