Specialty Records’ın kurucusu Art Rupe hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Müzik tarihinde kendine özgü bir etki alanı bulunan Specialty Records’ın kurucusu Art Rupe yüz dört yaşında hayata gözlerini yumdu. Tam ismiyle Arthur Newton Rupe, 5 Eylül 1917 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmişti.

Rock and Roll Hall of Fame üyesi Rupe, sanatçıları arasında John Lee Hooker ve Lloyd Price’ın da bulunduğu Specialty Records’ı kurdu. Rupe ayrıca Little Richard ve Sam Cooke’un ana sahneye taşınmasına yardımcı oldu.

Rupe, Pittsburgh bölgesinin dışında büyüdü. Virginia Tech ve Miami University of Ohio’da koleje gitti ve 1939’da dünyada kendi yolunu yapmak için Los Angeles’a doğru yola çıktı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Rupe, Terminal Adası test gemilerinde çalıştı. Ancak blues, gospel ve R&B müziğine olan tutkusuyla 1944’te ortağı Ben Siegert ile Juke Box Records’u kurdu. İki yıl sonra, 1946 senesinde Rupe, Juke Box ile yollarını ayırdı ve Specialty Records’u kurdu. İlerleyen on beş yıl içinde Specialty dünya çapında dağıtım ile en önde gelen bağımsız kayıt şirketlerinden biri haline geldi.

Specialty Records’ın bu başlangıç hikayesindeki ilerleyişi, rock & roll müzik türünün ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadı.

Little Richard, 1955 tarihli klasiği Tutti Frutti ile başlayarak şirketin en büyük hit yapımcısıydı. Little Richard’ın diğer özel hitleri arasında Long Tall Sally, Good Golly Miss Molly ve Rip It Up vardı.

Rock Hall arşivleri için 2011 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda Rupe, “Little Richard’ın sesinde hoşuma giden bir şey vardı” demişti.

Specialty Records’ın içeriği ve sanatçı hakları takvimler 1990’ı gösterirken Fantasy Records tarafından satın alındı. Günümüzde Fantasy Records’ın indie müzik devi Concord’un sahibi ve dağıtımcısı olduğunu belirtelim.

Comments are closed.