“Stüdyomun dışında yürüyüşe çıkmak”

Röportaj|

Sónar İstanbul 6-7 Nisan tarihlerinde ikinci kez Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Sahne alacak isimler arasında Köln’den prodüktör Marius Lauber, sahne mahlasıyla Roosevelt de yer alıyor. Alman müzisyenle yakın döneme ve güncel çalışmalarına dair konuştuk. 

İstanbul’dan selamlar. Son zamanlarda neler yapıyorsun? Klasik bir gününü özetler misin?

Son günlerim stüdyoda geçiyor. Her gün dokuz – beş çalışma düzenine yakın bir şekilde yapabildiğim kadarıyla müzik üzerine çalışıyorum.

Birkaç gün sonra bir kez daha İstanbul’da sahne alacaksın. Buradaki ilk konserine dair ve salt şehir hakkında neler söylemek istersin?

Son olarak Salon’da çıkmıştım ve çılgıncaydı. İnsanlar kendilerinden geçtiler ve o gece benim geçen yılki en iyi performanslarımdan biri oldu. İstanbul’da yeniden çalmak için sabırsızlanıyoruz.

Berlin’e kıyasla Köln sahnesi oldukça az biliniyor. Şehrin müzik sahnesinin dinamiklerini anlatır mısın?

Köln’de iyi müzisyenler var. Fakat ben o sahnenin bir parçası olduğumu söyleyemem. Çok sık turnede oluyorum. Bu nedenle evimde olduğum zaman stüdyoma kapanıp izole olmak beni çok mutlu hissettiriyor.

Son zamanlarda neler dinliyorsun?

Yakın arkadaşım Marcus Liesenfeld Too Slow the Disco isimli yeni bir çalışma yayımladı. Gerçekten çok beğendim. Bunun dışında Köln’den şu sıralar başarılı çıkış yapan Woman adlı bir grubun olduğunu söyleyebilirim.

Remiks çalışmalarınla dikkat çeken birisin. Bu tür çalışmalar yaparken tercih ettiğin şarkıda en çok hangi noktaya odaklanıyorsun?

Vokali çok yakından dinliyorum. Bir remikse ulaşırken en fazla önem verdiğim etken budur çünkü. Eğer gerçekten başka bir forma yaklaşabileceğimi düşünürsem o zaman ortaya iyi bir remiks çıkaracağımdan emin oluyorum.  

Seni en çok etkileyen, müzik üretimde sana güç veren şey nedir?

Stüdyomun dışında yürüyüşe çıkmak. Böylece kafamı toparlıyorum.

Bu kadar çok stüdyoda zaman geçiren biri olarak yeni kayıtların da sürekli hazır olduğunu bize söyleyebilirsin sanırım.

Açıkçası evet. Önümüzdeki canlı performanslarda çok sayıda yeni şarkı çalacağız.

Comments are closed.