Sümela Manastırı’na yoğun ilgi

Zaman Makinası|

Sümela Manastırı, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyaretçilere açıldı. Ülkenin birçok bölgesinden gelen ziyaretçiler, Sümela Manastırı’nı gezmenin keyfini yaşadı.

Türkiye’nin en önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olan Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki tarihi Sümela Manastırı’nda yaklaşık yıl yıl önce başlayan restorasyon ve kaya güçlendirme çalışmalarının neredeyse tümü tamamlanarak geçtiğimiz pazar günü ziyarete açıldı.

Her gün saat 08.00 -19.00 arasında ziyaretçilere açık olan Sümela Manastırı’nın iki gündeki ziyaretçi sayısı beş bini geçti. 22 Eylül ’15 tarihinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nda kaya güçlendirme ve restorasyon çalışmaları 2016’nın Şubat ayında başlamıştı. Yirmi dört endüstriyel dağcı ve beş mühendisin bulunduğun ekip ile başlayan restorasyon çalışmalarında çelik halat çekme ve sabitlendirme çalışmaları yapılırken büyük boyutlardaki kaya parçalarının stabilizasyonunun sağlanması ve sabitlenmesi gerçekleştirildi.

Restorasyon çalışmalarında en iyi ve uzun süreli güvenlik seviyesine ulaştırılması için kaya tutucu bariyerler inşa edilirken Manastır için büyük tehlike oluşturan on bin tonluk kaya on altı metrelik demirle birleştirilerek sabitlendirildi.

Comments are closed.