Syd Barrett’ın gitarına 20.000 pound verildi

Zaman Makinası|

Pink Floyd’un kurucusu Syd Barrett’ın gitarı Cambridge’deki bir müzayedede yirmi bin pounda alıcı buldu.

On iki telli Yamaha akustik gitarın satış öncesi fiyat tahmini beş bin ila on bin sterlin arasında gösteriliyordu. Satış ise bunun tam iki katında gerçekleşti.

Barrett, takvimler 1968’i gösterirken Pink Floyd’dan ayrıldı ve sonraki süreçte sessiz bir hayata geçiş yaparak Cambridge’daki aile evinin bodrum katında yaşadı. Müzisyen 2006 yılında altmış yaşındayken pankreas kanserinden vefat etti.

 

Dahi müzisyen hakkındaki hazırladığımız Portre yazımıza göz atın: Evden Uzakta

 

Barrett’ın 1971 yılında satın aldığı belirtilen gitarın açık artırmada Fransa’dan bir teklifçi tarafından satın alındığı açıklandı.

Gerçek adı Roger Keith Barrett olan müzisyen 1971 yılında Rolling Stone dergisine verdiği röportajda söz konusu gitarından bahsetmiş ve gazeteci Mick Rock’a şunları söylemişti: “Bu benim yeni on iki telli gitarım. Daha yeni alışıyorum. Dün cilaladım.”

Bu röportajdan kısa bir süre sonra Barrett zihinsel sorunlar yaşamaya başladı ve yavaş yavaş kabuğuna çekildi. Syd yıllar boyunca muhtelif uyuşturucuları kullanıyor olmaktan bağımlılığa geçiş yapmıştı ve bu bağımlılığın yıpratıcı süreci onu Pink Floyd’dan ve müzikten kopardı. 

Comments are closed.