Tanımıyorum! Numara Kayıtlı Değil

Göz|

Uzun süreli Ferzan Özpetek & Serra Yılmaz birlikteliğinin bir başka şekline tanık oluyoruz Cebimdeki Yabancı’da. Bu sefer Özpetek’in prodüktörü olduğu ve Perfetti Sconosciuti adlı bir İtalyan filminin uyarlaması olan yapımda Yılmaz ilk defa yönetmen koltuğunda karşımıza çıkıyor.

Cebimdeki Yabancı yedi yakın arkadaşın bir gece çiftlerden birinin evinde gerçekleşecek olan Ay tutulmasını seyretmek ve akşam yemeği yemek için toplanmalarını ve gece boyunca yaşananları konu ediniyor.

Film özellikle son yıllarda bütün dünyanın cep telefonlarına bağımlı yaşamaya başladığının klişeden uzak bir eleştirisi mahiyetinde. Yemek masası etrafında toplanan yedi arkadaş akşam yemeği boyunca cep telefonlarını masaya koyup gelen bütün çağrı ve mesajları masadakilerle paylaşma şeklinde bir oyun oynamaya karar veriyorlar. Sonrasında yaşananlarla herkesin bu oyunu oynamaktan pişman olduğunu söyleyebiliriz.

Cebimdeki Yabancı gece boyunca gelen çağrı ve mesajlarla su yüzüne çıkan gerçekler vasıtasıyla aslında herkesin birtakım sırları olduğu ve hayatın hiç de öyle dışarıdan gözüktüğü gibi güllük gülistanlık olmadığı şeklinde bir mesaj verme gayretinde. Çekim açıları ve ışık kullanımı açısından oldukça başarılı olan film tek sahnede başlayıp bitiyor. Sezen Aksu’nun Cebimdeki Yabancı için özel olarak bestelediği İhtimal ki şarkısı filme güzel bir enerji vermiş diyebilirim.

Serra Yılmaz filmde oldukça tanıdık yüzlerle çalışmış. Yedi kişilik oyuncu kadrosunda Serkan Altunorak, Belçim Bilgin, Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Çağlar Çorumlu, Şebnem Bozoklu ve Şükrü Özyıldız yer alıyor. İnce detaylarla karakterlerin günlük yaşamlarıyla ilgi ayrıntıları seyirciye aktaran Cebimdeki Yabancı özellikle son yıllarda çıplak gözle görülebilir hale gelen kadın-erkek ilişkilerindeki yozlaşmayı konu ediniyor.

Bunun yanı sıra filmde alkol bağımlılığına, ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkilerine ve toplumda hiç de azımsanamayacak şekilde yaygın olan homofobiye göndermeler var. Cebimdeki Yabancı çarpık arkadaşlık ilişkilerinin ve ön yargıların zaman zaman tansiyonu yükseltmesiyle izleyiciyi başarılı bir şekilde merak sarmalının içine sokuyor.

Özellikle komedi türünden aşina olduğumuz Şebnem Bozoklu ve Çağlar Çorumlu başka rollerin de altından ustalıkla kalkabileceklerini göstermişler. Bunun yanında Belçim Bilgin’in ve henüz kariyerinin başında olan Şükrü Özyıldız’ın performansları ise ne yazık ki vasatı aşamıyor. Özyıldız’ın çocukluk arkadaşının sırrını öğrendiğinde sergilediği kabullenememe sahnesinin daha vurucu olması gerektiği kanaatindeyim.

Sonuç olarak Cebimdeki Yabancı sürpriz final sahnesiyle insanların karanlık yanlarına rağmen günlük yaşamlarına nasıl devam edebildiklerini gözler önüne sererek sona eriyor. Filmde yer yer gösterilen lezzetli yemekler izleyicinin iştahını kabartabilir, o yüzden filme en azından bir paket mısırla girmenizi tavsiye ederek bitirelim.

Comments are closed.