Tarihten // Clint Eastwood

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde tam yetmiş yıldır sinema kariyerini sürdüren majör aktör ve yönetmen Clint Eastwood var.

Tarih 5 Haziran ’56. Yer Los Angeles. Clint Eastwood evinde poz veriyor. Yirmi altı yaşındaki aktör henüz bir yıl önce başlayan ve sert bir ivmeyle yükselen Hollywood’daki başrol kariyerinin tadını çıkarıyor.

Çelik işçisi bir babanın evladı olarak dünyaya gelen Eastwood 1950’lerin ilk yarısı boyunca film başına elli dolar yevmiye kazandığı arka rollerde oynadı, 1950’lerin ikinci yarısından itibaren ise adını ülke içinde duyuran yapımlarda üst rollere uzanmayı başardı.

Eastwood yıllar sonra kariyerinin ilk günleriyle ilgili şunları söyleyecekti:


Gündüz bir filmde sahne alıp cebime birkaç gün idare edebileceğim parayı koyuyordum. Para bitince ve başka rol de gelmeyince yeni yapılan villalara çalışmaya giden inşaat işçilerine katılıp havuz yapımı için toprak kazıyordum. Zengin olduktan sonra her şeye alıştım ama bu havuz işi bana hala lüks geliyor. Nasıl zordu kazmak. Hala her havuza girişimde o çukuru kazan halimi hatırlıyorum. ‘Aferin çocuk’ diyorum kendi kendime.

Clint Eastwood’a dair fotoğraf sanatçısı Earl Leaf’ın çektiği fotoğraflara ve sanatçının tüm hayatından izler taşıyan story paylaşımlarımıza hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

View this post on Instagram

TARİHTEN // 5 Haziran '56 – Los Angeles'taki evinde Clint Eastwood! 26 yaşındaki aktör henüz 1 yıl önce başlayan ve sert bir ivmeyle yükselen Hollywood'daki başrol kariyerinin tadını çıkarıyor. Çelik işçisi bir babanın evladı olarak dünyaya gelen Eastwood 1950'lerin ilk yarısı boyunca film başına 50 dolar yevmiye kazandığı arka rollerde oynadı, 1950'lerin ikinci yarısından itibaren ise adını ülke içinde duyuran yapımlarda üst rollere uzanmayı başardı. Eastwood yıllar sonra kariyerinin ilk günleriyle ilgili şunları söyleyecekti: "Gündüz bir filmde sahne alıp cebime birkaç gün idare edebileceğim parayı koyuyordum. Para bitince ve yeni rol de gelmeyince yeni yapılan villalara çalışmaya giden inşaat işçilerine katılıp havuz yapımı için toprak kazıyordum. Zengin olduktan sonra her şeye alıştım ama bu havuz işi bana hala lüks geliyor. Çok lüks çünkü. Nasıl zordu kazmak. Hala her havuza girişimde o havuz çukuru kazan halimi hatırlıyorum. 'Aferin çocuk' diyorum kendi kendime." _ ? Earl Leaf

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.