Tarihten // Diego Armando Maradona

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde bir futbol sanatçısı Diego Armando Maradona var.

Tarih 29 Haziran ’86. Yer Mexico City. Dünya Kupası final maçına Estadio Azteca ev sahipliği yaparken Arjantin ile o dönemki adıyla Batı Almanya’yı karşı karşıya getiren mücadeleyi yüz bini aşkın insan takip ediyor.

Arjantin Milli Takımı’nın kaptanı yirmi beş yaşındaki Maradona bu maçta gol atamıyor ancak takımının 3-2 kazandığı maçta görkemli bir performans ortaya koyuyor.

İngiliz gazeteci Hugh Mcllvanney, Observer’daki kapsamlı yazısında final maçını ve Maradona’yı şöyle anlatıyor:

 


Dünya Kupalarının tarihi boyunca hiçbir futbolcu, herkesin final maçının sonucu hakkındaki düşüncesini tek başına bu kadar etkilememişti. Maradona’nın etkisi, onun sadece şu anda oynayan en iyi ve en heyecan verici futbolcu olmasından da öte bir şey. Maradona dehasını Estadio Azteca’da ortaya koydu. Bugün bütün dünya ona inanıyor.

 

Diego Armando Maradona’ya dair FIFA arşivinden ulaştığımız detaylı görsel paylaşımlarına hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak tanık olabilirsiniz.

View this post on Instagram

TARİHTEN // 29 Haziran '86 – Mexico City'de Diego Armando Maradona! Dünya Kupası final maçına Estadio Azteca ev sahipliği yaparken Arjantin ile o dönemki adıyla Batı Almanya'yı karşı karşıya getiren mücadeleyi 114.600 kişi takip ediyor. Arjantin Milli Takımı'nın kaptanı 25 yaşındaki Maradona bu maçta gol atamıyor ancak takımının 3-2 kazandığı maçta görkemli bir performans ortaya koyuyor. İngiliz gazeteci Hugh Mcllvanney, Observer'daki köşesinde final maçını ve Maradona'yı şöyle anlatıyor: "Dünya Kupalarının tarihi boyunca hiçbir futbolcu, herkesin final maçının sonucu hakkındaki düşüncesini tek başına bu kadar etkilememişti. Maradona'nın etkisi, onun sadece şu anda oynayan en iyi ve en heyecan verici futbolcu olmasından da öte bir şey. Maradona dehasını Estadio Azteca'da ortaya koydu. Bugün bütün dünya ona inanıyor." _ ? FIFA Arşivi

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.