Tarihten // Erdal Beşikçioğlu

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde Erdal Beşikçioğlu var.

Tarih aralığı 2010 – 2013 & 2019. Yer Ankara. Erdal Beşikçioğlu, yazar Emrah Serbes tarafından var edilen Behzat Ç. karakterinin televizyon uyarlamasına tam yüz beş bölüm ve iki sinema filmi boyunca can veriyor. Elli yaşındaki aktör böylece hem ülke sınırlarında gerçekleştirilmiş en özgün TV yapımlardan birine öncülük ediyor hem de kendi kariyerinin en üst çizgisine ulaşıyor.

Özel yaşamı paramparça olan, bedenini alkol dışında hiçbir yere ve hiçbir şeye ait hissetmeyen, cebindeki son parasını hiç tanımadığı gecekondu mahallesindeki bir aileye veren, iyi olmak için çabalamayan, yaşayamaya devam ederek kendisini uzun süreli bir intiharın içinde sürükleten Behzat Ç.’ye onun konuşma dilinde kulak veriyoruz:

“Aç la radyonun sesini. Mahzuni baba çalıyor… Biz nabıyoz la? Ha! Biz napıyoz bu hayatta la? Birileri demiş, sınırları çizmiş, burada yaşıcan demiş. Birileri demiş ki bu maaşı alıcan demiş. Birileri bu okula gidecen, bunlara karşı çıkmıcan demiş. Bunların hepsi ben söylemeden önce, ben yapmadan önce birileri tarafından söylenmiş. İyi de ben istemedim ki bunların hiçbirini.”

Erdal Beşikçioğlu’na dair fotoğraflara ve sanatçının tüm hayatından izler taşıyan story paylaşımlarımıza hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

View this post on Instagram

TARİHTEN // 2010 – 2013 & 2019 _ Ankara'da Erdal Beşikçioğlu! Yazar Emrah Serbes tarafından var edilen Behzat Ç. karakterinin televizyon uyarlamasına tam 105 bölüm ve 2 sinema filmi boyunca can veren Beşikçioğlu hem ülke sınırlarında gerçekleştirilmiş en özgün TV yapımlardan birine öncülük ediyor hem de kendi kariyerinin en üst çizgisine ulaşıyor. Özel yaşamı paramparça olan, bedenini alkol dışında hiçbir yere ve hiçbir şeye ait hissetmeyen, cebindeki son parasını hiç tanımadığı gecekondu mahallesindeki bir aileye veren, iyi olmak için çabalamayan, yaşayamaya devam ederek kendisini uzun süreli bir intiharın içinde sürükleten Behzat Ç.'ye onun konuşma dilinde kulak veriyoruz: _ "Aç la radyonun sesini. Mahzuni baba çalıyor… Biz nabıyoz la? Ha! Biz napıyoz bu hayatta la? Birileri demiş, sınırları çizmiş, burada yaşıcan demiş. Birileri demiş ki bu maaşı alıcan demiş. Birileri bu okula gidecen, bunlara karşı çıkmıcan demiş. Bunların hepsi ben söylemeden önce, ben yapmadan önce birileri tarafından söylenmiş. Iyi de ben istemedim ki bunların hiçbirini." _ ? Adam Film

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.