Tarihten // George Orwell

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde dönem ötesi bir yazar olan George Orwell var.

Tarih 1945. Yer Islington. Kırk iki yaşındaki yazar, oğlu Richard ile birlikte kadraja giriyor. Orwell yaşamı boyunca büyük yoklukları, savaşları, mücadeleleri, yenilgileri, zaferleri görecek ve kendi deyimiyle erkenden ihtiyarlayacak.

O, Büyük Britanya kontrolündeki Burma’da toplum polisi, İspanya İç Savaşı’nda gerilla, Paris ve Londra’da berduş, diktatörlük yönetimindeki distopik bir dünyada köle, bir baba ve en sonunda henüz kırk altı yaşında vefat eden yorgun bir hikayeci olacak.

Genellikle 1984 ya da Hayvan Çiftliği romanıyla bilinen Orwell’ı henüz yirmi dokuz yaşındayken kaleme aldığı gizli başyapıtı Aspidistra’dan kısa bir bölümle selamlamak istiyoruz:

 


Gordon gözlerini kıstı. Kendi suratı tozlu vitrin camında ona bakıyordu. İyi bir surat değildi bu. 30’una basmamıştı, ama şimdiden bir moruktu. Acı, giderilmesi olanaksız çizgilerle dolu solgun bir yüzdü bu. Saçları sıçan tüyü rengindeydi. Dağınıktı. Bakışlarını kendinden uzaklaştırdı. Bugünlerde aynalardan nefret ediyordu.

Comments are closed.