Tarihten // J. D. Salinger

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde kült yazar müzisyen Jerome David Salinger var.

Tarih 20 Kasım ’52. Yer New York. 33 yaşındaki yazar geçen yıl yayımladığı ve bir anda göktaşı etkisi yaratan The Catcher in the Rye kitabını okurken poz veriyor.

Salinger bu çekimlerden kısa süre sonra toplumun ilgisinden kaçmaya başlayacak ve 1965 sonrası keskin bir şekilde saklı hayat yaşayacak. Öyle ki ortak anılarını kamuoyu ile paylaştığı için öz kızını hayatından ve miras hakkından çıkaracak.

Doksan bir yaşında yaşamına veda edecek Salinger, The Catcher in the Rye’ın merkezindeki Holden Caulfield’ı kendi çocukluğundan esinlenerek ortaya çıkardığını ve kendi çocukluğunu insanlarla paylaşarak büyük ferahlık hissettiğini vurgulayacak.

Salinger’ı buradan tüm gücümüzle selamlarken kitaptaki Holden’ın iç konuşmasından kısa bir bölümü hatırlayalım istedik:

 

İşin gülünç yanı bir yandan böyle palavra sıkarken bir yandan da başka bir şey düşünüyordum. Lânet olsun hep yaparım bunu. Ben New Yorkluyumdur. Central Park’taki gölü düşünüyordum. Hani şu parkın güneyindeki yapay gölü. Göl donup buz tuttuğunda ördeklerin nereye gittiğini merak ediyordum. Acaba biri kamyonla gelip onları hayvanat bahçesindeki bir yere mi götürüyordu, yoksa kendileri mi uçup gidiyorlardı?

 

Jerome David Salinger’a diar fotoğraf sanatçısı antony Di Gesu tarafından çekilen detaylı görsel paylaşımlarına hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

View this post on Instagram

TARİHTEN // 20 Kasım '52 – New York'ta Jerome David Salinger! 33 yaşındaki yazar geçen yıl yayımladığı ve bir anda göktaşı etkisi yaratan The Catcher in the Rye kitabını okurken poz veriyor. Salinger bu çekimlerden kısa süre sonra toplumun ilgisinden kaçmaya başlayacak ve 1965 sonrası keskin bir şekilde saklı hayat yaşayacak. Öyle ki ortak anılarını kamuoyu ile paylaştığı için öz kızını hayatından ve miras hakkından çıkaracak. 91 yaşında hayata vede edecek Salinger, Catcher in the Rye'ın merkezindeki Holden Caulfield'ı kendi çocukluğundan esinlenerek ortaya çıkardığını ve kendi çocukluğunu insanlarla paylaşarak büyük ferahlık hissettiğini vurgulayacak. _ Salinger'ı buradan tüm gücümüzle selamlarken kitaptaki Holden'ın iç konuşmasından kısa bir bölümü buraya almak istedik: "İşin gülünç yanı bir yandan böyle palavra sıkarken bir yandan da başka bir şey düşünüyordum. Lânet olsun hep yaparım bunu. Ben New Yorkluyumdur. Central Park'taki gölü düşünüyordum. Hani şu parkın güneyindeki yapay gölü. Göl donup buz tuttuğunda ördeklerin nereye gittiğini merak ediyordum. Acaba biri kamyonla gelip onları hayvanat bahçesindeki bir yere mi götürüyordu, yoksa kendileri mi uçup gidiyorlardı?" _ ? Antony Di Gesu

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.