Tarihten // Martin Scorsese

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde majör yönetmen Martin Scorsese var.

Tarih aralığı Haziran – Ağustos ’75. Yer New York. Otuz üç yaşındaki genç yönetmen kariyerinin beşinci uzun metraj filmini Taxi Driver ile gerçekleştiriyor.

’70’lerin politik tükenmişliğinde akan film Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakterinin içine, aynadaki yansımasına ve topluma dair hissettiği yabancılığa odaklanıyor. Taxi Driver hakkında Scorsese şöyle konuşuyor:

Şehir parçalanıyormuş gibi hissediyordu. Her yerde çöp vardı. Birleşik Devletler’in ortabatı bölgesinde doğan Travis de zihninde bu parçalanma duygusunu taşıyordu. New York onun için alışılmış bir cehennemdi. Üstelik New York’un cehennem gibi görünmesi için şehre makyaj yapmak zorunda değildik.


Martin Scorsese’ye dair Silver Screen Collection’dan aldığımız detaylı görsel paylaşımlarımıza hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

View this post on Instagram

TARİHTEN // Haziran – Ağustos '75 _ New York'ta Martin Scorsese! 33 yaşındaki genç yönetmen kariyerinin beşinci uzun metraj filmini Taxi Driver ile gerçekleştiriyor. '70'lerin politik tükenmişliğinde akan film Robert De Niro'nun canlandırdığı Travis Bickle karakterinin içine, aynadaki yansımasına ve topluma dair hissettiği yabancılığa odaklanıyor. Taxi Driver hakkında Scorsese şöyle konuşuyor: "Şehir parçalanıyormuş gibi hissediyordu. Her yerde çöp vardı. Birleşik Devletler'in ortabatı bölgesinde doğan Travis de zihninde bu parçalanma duygusunu taşıyordu. New York onun için alışılmış bir cehennemdi. Üstelik New York'un cehennem gibi görünmesi için şehre makyaj yapmak zorunda değildik." _ ? Silver Screen Collection

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.