Tarihten // Nazım Hikmet Ran

Zaman Makinası|

Her hafta BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde Nazım Hikmet Ran var.

Tarih 1 Mart ’62. Yer Floransa. Altmış yaşındaki şair, Uluslararası Yazarlar Kongresi’nin onur konuğu olarak İtalya’da bulunuyor.

On altı yaşında ilk kez bir dergide şiiri yayımlanan, yirmilerinde Bolu’da öğretmenlik yapan, otuzlarında hapse atılan, kırklarında ülkesinde vatan haini ilan edilen, aynı dönemde Uluslararası Barış Ödülü sahibi bir sanatçı olarak barış hareketleri içinde aktif yer alan, yaşamı boyunca hayalini kurduğu sosyalizm dünyasında, Sovyetler Birliği’nde yaşarken özlemini duyduğu sistemin yozlaştığını görmesiyle hayal kırıklığı yaşayan ve “Gittiğim her yer İstanbul’u daha çok özlememe yol açıyor” diyen Ran vatanından uzakta 3 Haziran ’63 tarihinde Moskova’da yaşama gözlerini yumacak.

Bir şiirinden alıntıyla büyük usta Nâzım’ı selamlıyoruz: “Ben alaca karanlığında son sabahımın, dostlarımı ve seni göreceğim ve yalnız yarım kalmış bir şarkının acısını toprağa götüreceğim.”

Nazım Hikmet Ran’ın Walter Mori imzalı fotoğraflarına ve şairin tüm yaşamından izler taşıyan story paylaşımlarımıza Instagram adresimizden ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.