Tarihten // Philippe Petit

Zaman Makinası|

Her hafta BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde Philippe Petit var.

Tarih 7 Ağustos ’74. Yer New York. Sabahın erken saatlerinde Fransız yüksek hat sanatçısı Philippe Petit kaçak yollarla Dünya Ticaret Merkezi’nin çatısına çıktı. Zeminden yarım kilometre yüksekteki Güney Kulesi’nden Kuzey Kulesi’ne herhangi bir koruma ağı ve koruma halatı olmadan geçiş yapan Petit, bir sonraki gün Birleşik Amerika ve Avrupa’daki büyük gazetelerin ön sayfasında yerini alacaktı.

Petit’in bu tehlikeli açık hava deneyi sonsuza kadar özgünlüğünü koruyacak. Takvimler Eylül 2001’i gösterirken terör saldırısına uğrayan her iki kule de artık yok. Şu an 73 yaşında olan Petit, içindeki ve yakın çemberindeki 3000 kişiyle birlikte yok olan kulelerin yıkılışı sonrası “Gençliğim ve o tehlikeli oyunum da binalarla birlikte kül oldu” demişti.

Philippe Petit’in kişisel arşivinde yer alan ve onun Dünya Ticaret Merkezi çatısındaki yürüyüşünü yansıtan fotoğraflara Instagram adresimizden ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.