Tarihten // Stanley Kubrick

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde majör isim Stanley Kubrick var.

Tarih aralığı 1 Mayıs ’78 – 12 Nisan ’79. Yer Oregon, Hertfordshire ve California. Stanley Kubrick senaryosu Stephen King’in aynı adlı kitabından uyarlanan The Shining filmine imza atıyor.

Bazı sahneleri onlarca defa tekrar çekilen, Jack Nicholson’ın gerçek bir kapıyı paramparça ettiği filmde Kubrick zihnindeki gerilim algısını yazılı kitaba bağlı kalarak gerçeğe dönüştürüyor.

Mayıs 1980’de vizyona girecek olan The Shining zaman içerisinde korku / gerilim türünde bir başyapıt olarak tarihteki yerini alacak.

50 yaşındaki kült yönetmen verdiği bir röportajda filmin neden bu kadar ilgi çektiğine dair soruyu şöyle yanıtlayacak: “Korktuğunuz bir şeyin varlığını asla inkar edemezsiniz.”

View this post on Instagram

TARİHTEN // 1 Mayıs '78 – 12 Nisan '79 _ Oregon, Hertfordshire ve California'da Stanley Kubrick! 50 yaşındaki yönetmen senaryosu Stephen King'in aynı adlı kitabından uyarlanan The Shining filmine imza atıyor. Bazı sahneleri tam 127 defa tekrar çekilen, Jack Nicholson'ın gerçek bir kapıyı paramparça ettiği filmde Kubrick zihnindeki gerilim algısını yazılı kitaba bağlı kalarak gerçeğe dönüştürüyor. Mayıs 1980'de vizyona girecek olan The Shining zaman içinde korku türünde bir başyapıt olarak tarihteki yerini alacak. Kült yönetmen verdiği bir röportajda filmin neden bu kadar ilgi çektiğine dair soruyu şöyle yanıtlayacak: "Korktuğunuz bir şeyin varlığını asla inkar edemezsiniz." _ ? Stanley Kubrick Archive

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.