Tarihten // Tarık Akan

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde kült isim Tarık Akan var.

Tarih aralığı 14 Ocak – 18 Ağustos ’81. Yer Bingöl, Urfa, Diyarbakır ve Bursa. Tarık Tahsin Üregül ya da sahne mahlasıyla Tarık Akan kamera karşısında. Otuz iki yaşındaki aktör son birkaç yıldır adım adım gerçekleştirdiği keskin kariyer dönüşümünü Yılmaz Güney imzalı Yol filmiyle perçinliyor.

Güney cezaevinde olduğu için vekaleten yönetmen koltuğunda Şerif Gören’in yer aldığı Yol ülkenin içinden geçtiği çalkantılı dönemde zor şartlarda tamamlanabilecek.

Akan görkemli Yeşilçam kariyerini resmen geride bıraktığını simgeleyen bu filmdeki performansı ile sesini yurt dışına ulaştırmayı başararak Cannes Film Festival’da en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterilecek.

Tarık Akan’a dair Yılmaz Güney arşivinden aldığımız detaylı görsel paylaşımlarımıza hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

View this post on Instagram

TARİHTEN // 14 Ocak – 18 Ağustos '81 _ Bingöl, Urfa, Diyarbakır ve Bursa'da Tarık Tahsin Üregül ya da sahne mahlasıyla Tarık Akan! 31 yaşındaki aktör son birkaç yıldır adım adım gerçekleştirdiği keskin kariyer dönüşümünü Yılmaz Güney imzalı Yol filmiyle perçinliyor. Güney cezaevinde olduğu için vekaleten yönetmen koltuğunda Şerif Gören'in yer aldığı Yol ülkenin içinden geçtiği çalkantılı dönemde zor şartlarda tamamlanabilecek. Akan görkemli Yeşilçam kariyerini resmen geride bıraktığını simgeleyen bu filmdeki performansı ile sesini yurt dışına ulaştırmayı başararak Cannes Film Festival'da en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterilecek. _ ? Yılmaz Güney Arşivi

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.