Tarihten // Yaşar Kemal

Zaman Makinası|

Her hafta BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde yazar Yaşar Kemal var.

Yıl 1958. İstanbul’da Yaşar Kemal. Genç yazarın şehir turundaki fotoğraflarını fotoğraf sanatçısı Ara Güler çekiyor.

Bu ülke halkının hayatına dokunduğunu ve halkla birlikte nefes alıp verdiğini vurgulayan Yaşar Kemal, aradan yıllar geçtikten sonra, 1997 senesinde, Mehmet Ali Birand ile gerçekleştirdiği röportajında şunları söyleyecek:

“Hayır. ‘Keşke şunu söylemeseydim’ dediğim olmadı hiç. Çok az konuştuğumdan. Çok korkak bir adamım ben. Cesur olsaydım, ülke dışında yaşamayı göze alabilseydim çok daha sert konuşurdum. Bu halkın onuru kutsaldır. Ben halkıma da toz kondurmam hiç. İsteseydim bayrak olurdum. Bana Birleşmiş Milletler’den, Avrupa Konseyi’nden, Amerika Senatosu’ndan telgraf geldi. ‘Gel burada konuş’ dediler. Gitmedim. ‘Ben politikacı değilim. Ben yazarım’ dedim.”

http://traductoroficial.com/css/kaufen/index.html%3Fp=38.htmlülke dışında yaşamayı göze alabilseydim çok daha sert konuşurdum. Bu halkın onuru kutsaldır. Ben halkıma da toz kondurmam hiç. İsteseydim bayrak olurdum. Bana Birleşmiş Milletler’den, Avrupa Konseyi’nden, Amerika Senatosu’ndan telgraf geldi. ‘Gel burada konuş’ dediler. Gitmedim. ‘Ben politikacı değilim. Ben yazarım’ dedim.”

Yaşar Kemal’in Ara Güler imzalı ve 1958 tarihli fotoğraflarına Instagram adresimizden ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.