Tarihten // Zeki Müren

Zaman Makinası|

Her hafta perşembe günleri BacktotheSound’un Instagram adresinde Tarihten başlığıyla zaman koridoruna dalıyoruz! Bu haftaki yolculuğumuzun merkezinde Zeki Müren var.

Tarih 1 Ocak ’57. Yer Ankara. 27 yaşındaki genç müzisyen askerliğini yedek subay olarak yaptığı Ankara Piyade Okulu’nda Anadolu Ajansı’na röportaj veriyor.

1950 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı ve yüzlerce kişinin katıldığı solist sınavını birincilikle bitiren, plakları ilgi gören ve Ankara’daki Büyük Sinema’da gerçekleşen ilk konseri büyük beğeni toplayan Müren gelecekteki planlarını bu röportajda anlatıyor.

Zeki Müren ilerleyen yıllarında sıra dışı kariyer hattını kat edecek. Ülkenin gerçek starı, güneşi olacak. Askeri vesayetin ağır bastığı konjonktüre uygun olarak “Paşa” mahlasıyla anılacak. Sahne duruşuyla, sahne tarzıyla özgün bir kulvar var edecek. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilecek. 1996 yılında henüz altmış dört yaşındayken vefat ettiğinde geriye görkemli bir müzikal kişilik, dominant bir vokal yönü ve benzersiz bir yaşam izi bırakacak. O geride bıraktığı manevi mirasıyla sonsuza dek yaşayacak.

Zeki Müren’e dair ulaştığımız fotoğraflara ve sanatçının tüm hayatından izler taşıyan story paylaşımlarımıza hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

View this post on Instagram

TARİHTEN // 1 Ocak '57 – Ankara'da Zeki Müren! 27 yaşındaki genç müzisyen askerliğini yedek subay olarak yaptığı Ankara Piyade Okulu'nda Anadolu Ajansı'na röportaj veriyor. 1950 yılında TRT İstanbul Radyosu'nun açtığı ve yüzlerce kişinin katıldığı solist sınavını birincilikle bitiren, plakları ilgi gören ve Ankara'daki Büyük Sinema'da gerçekleşen ilk konseri büyük beğeni toplayan Müren gelecekteki planlarını bu röportajda anlatıyor. Zeki Müren ilerleyen yıllarında sıra dışı kariyer hattını kat edecek. Ülkenin gerçek starı, güneşi olacak. Askeri vesayetin ağır bastığı konjonktüre uygun olarak "Paşa" mahlasıyla anılacak. Sahne duruşuyla, sahne tarzıyla özgün bir kulvar var edecek. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilecek. 1996 yılında henüz 64 yaşındayken vefat ettiğinde geriye görkemli bir müzikal kişilik, dominant bir vokal yönü ve benzersiz bir yaşam izi bırakacak. O geride bıraktığı manevi mirasıyla sonsuza dek yaşayacak. _ ? Mehmet Sürenkök

A post shared by BacktotheSound (@backtothesound) on

Comments are closed.