TATİL KAFASINA UYGUN 5 ALBÜM

Zaman Makinası|

Önümüzde birkaç günlük de olsa her şeyden uzaklaşmaya yetecek zaman var. Fırsat bu fırsat tatil boşluğuna yakışacak kimi albümlere yer açalım istedik. Afiyet olsun.

 

Hopes and Fears – Keane

Hopes-and-Fears-–-Keaneİngiliz grubun çıkış albümü Hopes and Fears. Onlardan duyulan ilk şarkılardı bunlar ve bundan sonra Keane için hiçbir şey aynı kalmadı. Büyüdüler, hit üretme konusunda yeni fikirler geliştirdiler, milyon satış rakamlarına ulaşıp Coldplay’e yakın konumu kazandılar. Hopes and Fears ile başlayan bir yoldu bu. Piyanonun önderliğinde klas gençlik parçalarının modası hiç geçmez. Tekrar dinleyin, hak vereceksiniz.


Golden Greats – Ian Brown

Golden-Greats-–-Ian-Brown1999 tarihli Golden Greats ile saykodelik rock’ın modern yansımalarından birine ulaşıyor Ian Brown. Manchester müziğindeki umursamazlığı da kullanarak tek kanalda kalmıyor üstelik. Bir an dibine kadar ‘70’ler müziğine aitken hemen arkasındaki sekansta pop ataklarına koşuyor. Ian Brown albümlerinin en önemli tarafı sınırları yok saymasıdır. Burada da yok. Free My Way ve Set My Baby Free gibi şarkılarla pek az denk geliyoruz. Dört elle sarılmak lazım.


Dead – Young Fathers

Dead-–-Young-FathersYoung Fathers’ın Mercury Prize etiketli albümü Dead geçtiğimiz yılın en büyük alternatif çıkışlarından biri olarak değerlendirildi. Kısa şarkılar ama büyük ve keskin beat’lerden güç alan bir kayıt Dead. Haliyle soul’un yaşam damarlarına karışmakta bir sakınca görmüyor. R&B ile hip-hop yönü de açık. Young Fathers, bir yeni albüm daha duyurdu bu bahar aylarında, ancak Dead hattındaki şarkılar da henüz bayatlamış değil.


Pe’ahi – The Raveonettes

Pe’ahi-–-The-RaveonettesKaranlık, sert, hayatın olağan akışındaki sözleri duymak sıkıcı gelebilir. Ama bu kez değil, çünkü Raveonettes’in kullandığı ritimler buna engel oluyor. Zihinlerinde ne varsa rüyadan çıkmış bir indie pop’tan söylüyorlar. Darkwave gürültüsü bile bu rüyayı kabusa çeviremiyor. Yaptıkları en iyi işlerden biri Pe’ahi. Zaten Endless Sleeper gibi bir parçayla açılan hiçbir albümün vasat olma şansı yoktur.


Made in the Dark – Hot Chip

Made-in-the-Dark-–-Hot-Chipİngiliz indietronica ekibi Hot Chip’in kariyerinde birçok kırılma vardır. Bu albüm de onlardan biri. Bu yıl yayımladıkları Why Make Sense ile zirve dönemlerini yaşıyorlar, işte bu yükselişin ilk işareti Made in the Dark’tı. Electronic müziğin içine dahil ettiği rock rüzgarını ölçülü kullanarak ‘80’ler modasına tekrar alan açıyor 2008 tarihli bu şarkılar. Doğru, kolay bir albüm değil. Zaten en büyük numarası da bu.

Comments are closed.