Taylor Hawkins 50 yaşında hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Foo Fighters’ın davulcusu, müzisyen Taylor Hawkins elli yaşında hayatını kaybetti. Bu üzücü habere dair ilk açıklama grubun sosyal medya hesaplarından yapıldı.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Foo Fighters ailesi, sevgili Taylor Hawkins’in trajik ve zamansız kaybıyla harap oldu. Müzik ruhu ve bulaşıcı kahkahası sonsuza dek hepimizle yaşayacak. Kalbimiz eşi, çocukları ve ailesiyle birlikte. Bu tahmin bile edilemez zor zamanlarda ailesinin mahremiyete önem vermenizi rica ediyoruz.”

Grubun bir temsilcisi Rolling Stone’a verdiği demeçte, Foo Fighters’ın şu anda Güney Amerika’da turda olduğunu ve Hawkins’in ölümü sırasında Kolombiya’nın Bogota kentindeki Festival Estéreo Picnic’te konsere çıkmaya hazırlandığını belirtti. Otel odasında yaşamını yitiren Hawkins’in ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Fort Worth, Texas’ta doğan Hawkins, çocukluk döneminde ailesiyle birlikte California, Laguna Beach’e taşındı. Jagged Little Pill döneminde Alanis Morissette için tur davulcusu olarak öne çıktı. Foo Fighters ile 1997 yılında yolu kesişti. Grubun çığır açan albümü The Color and the Shape’in kayıtları sırasında Foo Fighters davulcusu William Goldsmith’in ayrılmasına yol açan stüdyolar arası çatışmadan sonra Hawkins gruba dahil oldu.

Nirvana’nın bateristi Dave Grohl, grup arkadaşı Kurt Cobain’in vefatı sonrası Foo Fighters grubunu kurdu ve bu sefer vokalist kimliğiyle kariyerini ilerletti. Grohl, 2021 tarihli otobiyografisi The Storyteller: Tales of Life and Music’te Hawkins’ten şu sözlerle bahsetmişti: “En iyi arkadaşım ve suç ortağım.” Grohl’a göre Hawkins’in varlığı Foo Fighters’ı daima daha mükemmele doğru sürükledi.

Foo Fighters’ın dışında Hawkins, diğer şarkıcı ve gruplarla düzenli olarak işbirliği yaptı ve hatta kendi yan projelerini başlattı. 2006 yılında solo kariyerine adım attı ve eski turne arkadaşı Chris Chaney ile tekrar bir araya geldi. Hawkins daha sonra Queen’den Brian May ve Roger Taylor, Elliot Easton of the Cars, Perry Farrell, Wiley Hodgden ve Mick Murphy gibi sanatçılarla ortak projeler var etti.

Comments are closed.