“Tek söyleyebileceğim şey bunun muhteşem olduğu”

Röportaj|

Otuz dört yaşındaki dance / electronic wave temsilcisi N’to yarın sabaha karşı Mix Festival kapsamında Zorlu PSM’de sahne alacak. Konser öncesinde Marsilyalı müzisyen ile konuştuk. (Çeviri: Mert Uzbay)

İstanbul’dan selamlar N’to. Nasılsın? Son zamanda neler yapıyorsun? 

Teşekkür ederim. Şu sıralar oldukça iyiyim. Yeni projelere dair fikirler üzerine çalışıyorum. 2020 benim için büyük bir yıl olacak.

Yetişkinliğe adım atarken ilham aldığın isimler kimlerdi?

’70’lerin klasik rock, jazz ve soul müziğiyle büyüdüm. Ek olarak Fransızca şarkılarla. O zamanlar abimin CD’lerini araklıyordum. Demem o ki benim en büyük ilham kaynaklarımdan birisi abimdir. (Gülüşmeler)

Şarkılarını nasıl var ediyorsun?

Benim o anki ruh halime bağlı. Bazen zihnimde kesinleşmiş bir melodi ya da cümleyle başlıyorum. Üretim aşamasına geçmeden önce dışarıda duyduğum herhangi bir ses, izlediğim herhangi bir filmden duyduğum sesi telefonuma kaydediyorum.

— — —

“Bazen ise zihnimde boş bir sayfa açıp aradığım sihirli sesi bulana kadar rastgele melodiler ekliyorum.”

— — —

Müziğinin geldiği noktada swing, alt. rock ve jazz ritimleri var. Tüm bu farklı etkileşimleri bir araya getirme fikrine nasıl ulaştın?

Evet birçok farklı tarzı müziğimde birleştiriyorum. Beni elektronik müziğe çeken şey özgürlük oldu. Bu deneyse alan müziğe dair sevdiğim her şeyi sounduma koymamı sağladı. Bu karışım üretime başladığımda oldukça hoşuma gitti.

Marsilya çıkışlısın. Oradaki müzik dünyası ve gece hayatı nasıl?  

Şehrimi çok seviyorum ama hafta sonları sürekli festivallerde ya da gece kulüplerinde olduğumdan dolayı şehirdeyken evde oturmak ve arkadaşlarımla takılmak daha cazip geliyor. 

Bu arada Hungry Music hakkında konuşmamız lazım. İşler nasıl gidiyor? (Gülüşmeler)

Müzik endüstrisinde Hungry Music gibi bir plak şirketine sahip olmak çok büyük bir şans. Bu sayede dinleyicilerimizle aramızda özel bir bağ yarattık. Muhtemelen en büyük avantajımız ise tüm üretim aşamalarımızda tamamen özgür olmayı seçebilmemizdir. Başka bir firmanın kimliğine bağlı kalmadan istediğimizi yapıp kendi gücümüzü yaratıyoruz.

Elektronic wave ile underground müzikte son yirmi beş yılda yaşanan gelişmeleri değişen bilgisayar teknolojileri ışığında nasıl değerlendirirsin?

Bu benim için majör bir müzikal devrimdi. Tek söyleyebileceğim şey bunun muhteşem olduğu. Müzikal stillerde yarattığınız özgürlüğün gücü size başka başka ilham kapıları açıyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte ortaya daha çok müzisyenin çıkmasına yol açmıştır.

Seni daha önce İstanbul’da ağırlamıştık. Burada çok sayıda dinleyicin var. Şehrin ambiyansı hakkında neler söylersin?

Öncelikle MIX Festival’da sahne alacağım için çok heyecanlıyım. Şu geçtiğimiz iki yılda İstanbul benim için en büyük sürprizlerden biri oldu. Her defasında muhteşem partiler ve muhteşem izleyicilerle karşılaştım. Bu sefer de o şekilde olacağından eminim.

Comments are closed.