Teoman’dan yeni uzunçalar: Gecenin Sonuna Yolculuk

Yeni Sesler|

Fazlı Teoman Yakupoğlu ya da sahne mahlasıyla sadece Teoman yeni bir uzunçalar yayımladı. Söz konusu bu albüm Gecenin Sonuna Yolculuk adını taşıyor.

Avrupa Müzik aracılığıyla ses veren Gecenin Sonunda Yolculuk kapsamında toplam yedi şarkı ses veriyor. Uzunçaları dinlemek için ilgili Apple Music veya Spotify sayfasına uğrayın.

Gün içerisinde Teoman’ın yeni albümüne dair bir basın bülteni tarafımıza ulaştı. Bültende yer alan Teoman’ın açıklamasının tamamını, noktasına ve virgülüne dokunmadan, burada sizlerle paylaşıyoruz:

“Merhaba; “Gecenin Sonuna Yolculuk” benim 11. stüdyo albümüm. uzun yıllardır dönem dönem çalıştığım Mehmet Cem Ünal ve Safa Hendem ile yaklaşık 4 ayda yaptık albümü. Onlarla çok güzel bir birlikteliğimiz var, müzik üretimine çocuksu bir şevkle yaklaşıyoruz hepimiz. Bu albümü bir konsept albüm olarak düşündüm, albüm ruhu açısından, birbiriyle iç içe 7 şarkıdan oluşuyor. Böyle albümler yapmanın, oyun açısından başka türlü bir zevki oluyor.  Bir hedef kitlemiz olmadığını, sadece üçümüzün zevkini yansıtacak bir albüm yapacağımızı söyledim Memo ve Safa’ya şarkıları ilk götürdüğümde prodüktör ben oldum, Safa düzenlemeleri, Memo kayıtları üstlendi, ama prodüksiyon çerçevesini ben çizdim, yapacaklarımızın, daha da önemlisi, yapmayacaklarımızın sınırlarını belirledim. Vokal tekniğinden, sözel dünyanın limitleri, kullanılacak enstrümanların seçimi ve kısıtlaması vs. gibi sınırlar oldu bunlar. Safa ve Memo, bana bu çerçeve içinde alternatifler sundular, mikrofon seçiminden, kullanılacak gitarların seçimi, kullanılmayacakların elenmesine kadar. Ben bir üst bakışla onları yönetir oldum. Müzik dünyasının ticari niteliği, sadece konserlerle ve onları destekleyecek konser şarkıları, genelde de ticari atak olarak “single”larla oluşuyor artık. “streaming” in bizi getirdiği nokta bu. Ben çocukluğumun ve ilk gençliğimin “ long play” mantığına dönmek istedim bu albümle. klip çekmeyerek herhangi bir şarkıyı, dinleyicinin gözüne sokmaya çalışmadım. Görsellikle değil, işitsellikle uğraştım.  şarkı adedi de o  “long play” dönemlerini anımsatsın istedim. Şimdinin tek bir şarkıya yoğunlaşan dinleme algısından daha değişik bir yol bu. Bana tek bir şarkı yazmak artık zevk vermiyor, birbirine eklenmesi amaçlanmış şarkılar hem oyun zevkimi arttırıyor, hem de single’ı değil de, böyle bir albümü daha bir “sanat formu” olarak görüyorum. Diskografimin gelişimi içerisinde böyle bir albümün güzel olacağını düşündüm albüme karar verme safhasında. Albümün finaline geldiğimizde, miks ve mastering için daha önce “ koyu antoloji” albümümde birlikte çalıştığımız, bizim “depeche mode, nick cave” gibi isimlerle yaptığı güzel işler nedeniyle seçtiğimiz kevin paul ile ilişkiye geçtik. fakat bu sefer, onun miks aşamasındaki tercihleri, bizim kendi miksimizde yaptığımız tercihlerle çakıştı. kendi zevkimize güvenerek, onunla sadece mastering aşamasında birlikte olmaya karar verdik sonradan, miksleri mehmet cem ünal yapmış oldu. Davul hariç bütün enstrümanları safa hendem çaldı albümde. biz işimizi yaptık, şimdi sıra bizimle aynı duygulardaki dinleyici ile buluşma zamanı. Onlara iyi dinlemeler.”

Comments are closed.