The Beatles’ın fotoğrafçısı Astrid Kirchherr hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Özellikle 1960’lı yıllarda The Beatles’ın ikonik fotoğraflarını çekerek adından söz ettiren Hamburglu fotoğraf sanatçısı Astrid Kirchherr seksen bir yaşında hayata gözlerini kapattı.

Kirchherr ile The Beatles’ın yolları 1960 senesinde Hamburg’ta kesişti. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Pete Best ve Stuart Sutcliffe beşlisinden oluşan erken dönem kadrosuyla The Beatles henüz onları kimse tanımıyorken Hamburg’ta küçük bir mekanda sahne aldı. Kirchherr da ekibi izleyen az sayıdaki insandan biriydi. Sonraki yıllarda o konserle ilgili şöyle konuşacaktı: 

Tüm hayatım birkaç dakika içinde değişti. Tek istediğim onlarla birlikte olmak ve onları tanımaktı.

Bass gitarist Sutcliffe ile aşk yaşayan Kirchherr müzisyenin henüz yirmi iki yaşında beyin kanaması geçirerek vefat etmesinin ardından The Beatles ile çalışmaya devam etti.

Tüm üyelerin saçlarını sonraki yıllarda kültleşecek olan ünlü mop-top stiline göre kesmelerini söyleyen de Kirchherr’dı. Grubu akademik alanda inceleyen yazar Mark Lewisohn’a göre Kirchherr çektiği fotoğraflarla ve stil yönlendirmeleriyle The Beatles’ın dünya çapında meşhur olmasına büyük katkı sundu.

Beatles sonrası bağımsız fotoğraflar çekmeyi sürdüren ve bir sanat galerisi açan Astrid Kirchherr 13 Mayıs ’20 tarihinde yaşlılığa bağlı komplikasyonlar sonucu yaşamını yitirdi.

Comments are closed.