The Last of Us dosyası 1. bölüm: Bizden geriye kalan

Zaman Makinası|

2013 yılında Playstation 3 için çıkan ve bir yıl sonrasında Ps4’e uyarlanarak Remastered olarak sunulan efsane oyun The Last of Us, 2 Eylülde Ps5 için Remake olarak yeniden oyun severlerin kucağına atıldı.

Bu sebeple bu dosya konumuzda toplam beş bölümle The Last of Us hattına giriyoruz. Bu yapım ile tekrar gündeme gelen Noughty Dog’un başyapıtı The Last of Us’ın dünyasını ve hikayesini derinlemesine inceleyeceğiz.

Her şeyden önce sunu belirtmekte fayda var: The Last of Us’ı tek bir oyun olarak ele almak artık doğru değil. The Last of Us ikinci oyunla ve planlanan gelecek projeler ile bir evren haline geldi.

2020’de çıkan ikinci oyun ve senaryosu hazır olan üçüncü oyun. Ayrıca 2023 yılında çıkacak olan ve güçlü söylentilere göre yedi sezon olarak planlanan HBO yapımcılığında The Last of Us dizisi var. İlk fragman geçen haftalarda yayımlandı ve 26 Eylül günü fragmanın gösterilmesi bekleniyor.

 

Dizi için ayrıca heyecanlıyım çünkü senaryonun arkasında oyunun arkasındaki en büyük isim Neil Druckmann ile 2019’da çıkan ve son zamanların en başarılı işlerinden olan Chernobly dizisinin senaristi Craig Mazin var.

 

Her ne kadar ikinci oyunla Neil Druckmann’ın kredisi dolmuş olsa da Craig Mazin’e güvenim tam. Ayrıca geçen aylarda Noughty Dog, The Last of Us evreninde geçen online bir içerik üzerinde uğraştıklarını söylediler. Muhtemelen Red Dead Online gibi açık dünyada kendi karakterimizi yapabileceğimiz bir oyun olacak. Single-player candır.

Peki The Last of Us’ı bu kadar önemli ve  üç farklı konsola çıkaracak kadar popüler kılan nedir? Elbette bir oyundaki ilk beklenti zevkli bir oynanışı olup olmadığıdır, TLOU bu konuda çok iyi bir iş başardı bunun yanında döneminin en üst düzey grafikleri, animasyonları ve kusursuz bir çizgisel anlatıma sahipti.

The Last of Us bunların dışında bize basit bir hikayenin nasıl en iyi şekilde aktarılacağını da gösteriyor, The Last of Us’ı tecrübe ettikten sonra şunu çok iyi anlıyorsunuz senaryo kadar senaryonun anlatım şekli de çok önemlidir. The Last of Us ucuz bir hikayeyi başarılı bir şekilde sunmuş değil böyle anlamayın. The Last of Us benzerlerini çokça gördüğümüz ve genelde iyi işlenemeyen bir hikayeyi kusursuz işliyor.

The Last of Us’ın evrenine ve hikayesinin derinlerine indiğimiz dosya konumuzda ilk bölüm burada sona eriyor. Her hafta cumartesi günleri dosyanın yeni bölümüyle karşınızda olacağız. Takipte kalın.

Comments are closed.