The Last of Us dosyası 2. bölüm: Üzgün bir doğum günü

Zaman Makinası|

 Joel, kızı Sarah ile yaşayan işinde gücünde olan otuzlarında bir adamdır. Tarih 26 Eylül ’13. Bu tarih Joel’un doğum günüdür. Geç saatlere kadar babasını bekleyen Sarah, Joel’in eve gelişiyle beraber onun doğum gününü kutlar ve bir saat hediye eder.

Sarah aynı gece amcası Tommy’nin araması ile uyanır. Tommy, Joel’a ulaşmak ister. Acil bir durum vardır ve Joel evde değilidir. Sarah evin içerisinde babasını aramaya başlar. Televizyonda yakınlardaki bir hastanede yapılan bir canlı yayında hastanenin patladığı görülür, aynı patlamayı Sarah camdan da görür. Bir şeyler yolunda gitmemektedir ve tehlike oldukça yakındadır. Babasını bulamayan on yaşındaki bir kız ile gerildikçe geriliriz. Siren sesleri duyulmaya başlar.

Joel en sonunda eve güç bir şeklide atar kendini. Masasından silahını alır ve Sarah’ı sakinleştirmeye çalışır. Komşusu camı kırarak içeri dalar ve ikilimize saldırmaya çalışır. Joel onu vurmak zorunda kalır. Bu esnada Tommy arabayla onları almaya gelir ve kaçmaya başlarlar. Ortalık adeta cehenneme dönmüştür. Yollar tıkanmış, binalar ve benzinlikler yanmaktadır. Kaçacak yer yoktur. Bunların tümüne sebep olan cordyceps cinsi bir mantardır, mantar bulaşan kişilerde mutasyona sebep olmaktadır ve müşahede altında tutulan bu kişiler enfekte adı verilen zombimsi şeylere dönüşmüşlerdir. Bunun sonucunda hastaneden kaçmışlardır. Bir çeşit cinnete sebep olan bu mantar sebep olduğu mutasyondan sonra enfektelere diğer insanlara saldırma eğilimi göstertir. Eğer enfekteler tarafından ısırılırsanız kısa bir süre içerisinde siz de onlardan biri olursunuz. Zombilere benzeseler de enfekteler aslında mutasyona uğramış insanlardır. Ölmüş ve mezardan çıkmış değillerdir. Ayrıca enfekteler zaman içerisinde daha tehlikeli hale gelirler kendi içlerinde de büyüyüp gelişmektedirler.

 Araba kaza yapar; yaralanan Sarah’ı kucaklayan Joel, Tommy ile kaçmaya başlar. Tommy enfekteleri oyalayarak Joel ve Sarah’ın kaçması için geride kalır. Joel ve Sarah tam kurtulduk derken bir asker onları durdurur. Asker, gördüğü herkesi ısırılmış olma potansiyeli taşıdığı için vurma emri almıştır. Ne kadar yaralı ve küçük bir kızın da olduğunu söylese de işe yaramaz ve ikilimizin üzerine ateş açar. Joel ve Sarah kaçmak için zıpladıkları yerde yuvarlanırlar,  asker etkisiz hale getirdiği Joel ve Sarah’ın öldüğünden emin olmak için yanlarına gider, tam Joel’u vuracakken Tommy yetişir ve Joel’in hayatını kurtarır. Sarah ise açılan ilk ateşte vurulmuştur. Joel’in kucağında bir kaç saniyesi içerisinde hayatını kaybeder. Oyun, Gustavo Santaolalla’nın muhteşem notalarıyla unutulmaz  bir jenrikle başlar.

 Summer 

  Artık yirmi yıl sonrasıdır. Medeniyetler yıkılmış ve insanlar karantina bölgelerinde baskı ve şiddet altında yaşamaya başlamıştır. FEDRA denilen askeri bir yapının gözetimindeki bu şehirlere giriş ve çıkış kolay değildir. Bunun yanında kendilerine Fireflies (ateşböcekleri) dedikleri bir grup vardır. Çeşitli eylemler ve gösteriler düzenleyen bu grup kimilerine göre bir terörist organizasyon kimilerine göre ise idealleri uğruna yaşayan insanların toplandığı bir yer. Dönelim Joel’e. Joel ellili yaşlarının sonuna gelmiş hayatta kalmak için her şeyi yapmış ve yapan birine dönüşmüştür. Ortağı Tess ile kaçakçılık yapmaktadırlar ve Tess’in Ateş Böcekleriyle olan iyi ilişkisi sayesinde Joel de güvendedir. Tess bir gün Joel’in yanına gelir ve silahları emanet ettikleri Robert denilen adamın silahları geri vermediğini Joel’a söyler.

Joel ve Tess ufak bir uğraştan sonra Robert’ı bulurlar ve Robert onlara silahları Ateşböceklerine sattığını söyler. Tess, Robert’ı orda öldürür ve şimdi ne yapacağız diye düşünürken Ateşböcekleri’nin lideri Marlene çıka gelir. Marlene karnından yaralıdır. Silahların kendisinde olduğunu söyleyen Marlene bir kargoyu şehir dışındaki kongre binasında bulunan ve onları bekleyen Ateşböcekleri’ne teslim edilmesi karşılığında silahları geri vereceğini söyler. Joel ve Tess’in başka seçeneği yoktur. Marlene onları kargonun yanına götürür. Kargo Ellie adında 14 yaşında küçük bir kızdır. Evet, ne düşündüğünüzün farkındayım. Ellie, tatlı ama bir o kadar hırçın bazen ukala ve biraz da ağzı bozuk bir çocuktur. Çocuksu tepkilerinin yanında bir yetişkin gibi de olgun davranışları vardır. Bu kız neden şehir dışına kaçırılmak isteniyor? Önemi nedir?

Joel bunları çok önemsemez durumdan rahatsızıdır. İşi halledip silahları almak tek isteğidir. Joel ve Ellie havanın kararmasını beklerken Tess, Marlene ile beraber silahları kontrol etmeye gitmiştir. Tess gelir ve gizlice kaçmaya başlarlar. Fark edilirler ve FEDRA askerleri onlara sırasıyla test yapmaya başlarlar, sıra Ellie’ye gelince Ellie testi yapan askere saldırır ve bir kargaşa çıkar. Askerler ölür, Tess testi kontrol eder, Ellie pozitiftir. Ellie yarasını gösterir ve üç hafta önce ısırıldığını söyler. Marlene’in onları sattığını düşünen Joel ve Tess’i zorla da olsa Ellie ikna eder. Ellie, Marlene’nin ona Ateşböcekleriye ülkenin batısındaki bir hastaneye gideceğini söylediğini söyler. Ellie aşı için bir umuttur. Joel inanmasa da Tess ”ya doğruysa” diyerek Joel’u görevi tamamlamaya ikna eder.

Comments are closed.