The Monkees üyesi Michael Nesmith hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Bundan yarım asır önce First National Band ile country rock tarzının temellerini atmadan önce grubun en kalıcı şarkılarının çoğunu yazan Monkees şarkıcısı ve gitaristi Michael Nesmith, cuma günü hayatını kaybetti. Sanatçı yetmiş sekiz yaşındaydı.

Ailesi yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Michael Nesmith’in bu sabah evinde, ailesiyle çevrili, barışçıl ve doğal nedenlerle vefat ettiğini duyuruyoruz. Şu anda özel hayatımıza saygı göstermenizi rica ediyor ve hepinize ona ve bize gösterdiğiniz sevgi ve ışık için teşekkür ediyoruz.”

Nesmith, kalın Texas pullu yeşil yün şapkalı Monkee ve Mary Mary, Circle Sky, Listen to the Band ve The Girl I Know Somewhere gibi şarkıların yazarı olarak biliniyordu. Ancak grubun albümleri üzerinde yaratıcı bir kontrole sahip olmadığı iddia edilince perde arkasından öfkelendi ve 1967’de plak yapımcısı Don Kirshner’a karşı bir isyan başlattı. Grup daha sonra büyük ölçüde kendi başına oluşturulan diğer albümleri yayınlayacaktı.

1968 yılında Nesmith ilk solo albümü Wichita Train Whistle Songs’u kaydetti. Nesmith, grubun eleştirilen birkaç albümünden sonra, 1969’da, Monkees’ten ayrıldı. 1970’de RCA’da iki yeni albüm çıkaran First National Band adlı kendi grubunu kurdu. Üretken bir solo sanatçıydı ve yıllar içinde Monkees ve First National Band ile yeniden birleşme konserleri verdi.

Comments are closed.