The Velvet Underground belgeseli prömiyerini Cannes’da yaptı

Göz|

The Velvet Underground hakkında en sık tekrarlanan şey Brian Eno’nun grubun çok plak satmadığı, ancak o plaklardan bir tane alan herkesin bir grup kurduğu şeklindeki esprisidir.

Todd Haynes’in belgeseli The Velvet Underground’da bu repliği duymazsınız, ünlü yüzlerin engin etkilerinden bahseden bir montajını da görmezsiniz. İki saatlik filmin yaklaşık bir saatine kadar oldukça dolu bir Velvet Underground parçasını gerçekten duymayacaksınız.

Carol, I’m Not There ve Far from Heaven gibi önemli filmlerin yapımcısı olan Haynes  bu belgeseli hazırlarken tavizsiz kalmayı ve öncü konuyu göz önünde bulundurmayı hedeflediğini söylüyor.

Bu hafta Cannes Film Festival’da ilk kez gösterilen film, sinema otoritelerinden tıpkı Velvet Underground gibi cesur, sanatsal, sınırsız ve teşvik edici olduğu yönünde yorumlar aldı. Billboard, belgesel hakkında geçtiği haberde şu cümleyi vurguluyor: “The Velvet Underground’ın bariz olanı reddetmesinden Lou Reed’in bile memnun olacağını hissediyorsunuz.”

Haynes bir röportajda “Grubun ne kadar harika olduğunu söylemek için bir film yapmama gerek yoktu” diyor ve ekliyor: “Olacağım pek çok şey vardı. Tamam, bunu biliyoruz. Esas meselem ise şu: Bu olay nasıl oldu? Bu müzik nereden geldi? Bu insanlar, bu mucizeyi yaratmak için nasıl bir araya geldi?”

15 Ekim ’21 tarihinde sinemalarda vizyona girecek ve dijital alanda Apple+’ta yayımlanacak olan The Velvet Underground belgeselinin fragmanı hemen aşağıda sizi bekliyor.

Comments are closed.